Zvládnete kúpanie novorodeniatka?

Zvládnete kúpanie novorodeniatka?

Čerství rodičia – a najmä, ak ide o ich prvé dieťatko – sa musia zo začiatku popasovať s rôznymi otázkami a nejasnosťami ohľadom starostlivosti o to maličké krehké stvorenie, ktoré si priniesli z pôrodnice domov.

Jednou z „obávaných“ činností býva aj kúpanie novorodeniatka. Aké zásady by ste mali pri kúpaní vášho čerstvo narodeného bábätka dodržiavať?

Vo väčšine pôrodníc býva zvykom, že na novorodeneckom oddelení vám celý proces kúpania bábätka ukážu a pod dozorom zdravotnej sestry si tiež kúpanie vyskúšate. Ak si po príchode z pôrodnice na kúpanie vášho drobčeka netrúfate, môžete poprosiť skúsenejšiu kamarátku, babku či známu, aby vám na začiatok pomohli.

Kúpať každý deň?
Kúpeľ pri maličkých bábätkách nie je potrebný každý deň, niektorí pediatri ho dokonca odporúčajú len raz či dvakrát v týždni a ostatné dni stačí dieťatko len dôsledne poutierať plienkou namočenou v teplej prevarenej čistej vode. Samozrejme, pri každom prebaľovaní je treba riadne vyčistiť zadoček a genitálie – najlepšie čistou vodou, nakoľko pričasté  používanie vlhčených obrúskov môže viesť k podráždeniu citlivej pokožky.

Pred kúpaním si vždy všetko potrebné vopred prichystajte – bábätko nesmie ostať ani chvíľku bez dozoru! Vhodnú dobu si môžete zvoliť ľubovoľne, dbajte však na to, aby dieťatko nebolo unavené,  či podráždené. Neodporúča sa kúpať tiež krátko po nakŕmení alebo naopak, ak je váš drobček hladný.

Prvé kúpania by nemali byť dlhšie ako niekoľko minút (cca 5-8 minút) a netreba tiež používať žiadne špeciálne prísady do kúpeľa (ak vám lekár neodporučí inak). Úplne vám postačí mydlo - nie tekuté ale tuhé, ktorým poumývate všetky kožné záhyby na telíčku. Na ostatné časti tela stačí čistá voda. Odporúča sa začať s očistou tváričky a hlavičky a postupne prejsť k ostatným častiam tela končiac pri plienkovej oblasti. Nikdy neponárame bábätko tak, aby sa mu dostala do uší voda.

Príjemné prostredie
Dôležitá je aj teplota vody, ktorá by sa mala pohybovať okolo 36-37°C, pričom hladina by nemala siahať vyššie ako do výšky cca 5 cm. Veľmi dobrou pomôckou na zaistenie správnej teploty kúpeľa sú na to určené teplomery, ktoré dostanete kúpiť v lekárni, drogérii či v obchodoch s dojčenským tovarom. Miestnosť, v ktorej kúpete musí byť taktiež dostatočne vyhriata (približne 24 - 25°C). 

Kúpať môžete v prenosných plastových vaničkách alebo v čoraz viac populárnych kúpacích vedierkach. Niektorí rodičia uprednostňujú hneď klasickú vaňu, ktorá je však pri maličkých bábätkách menej praktickým riešením.

Pri kúpaní malého bábätka nie je opatrnosti nikdy dosť, keďže jeho mokrá pokožka je klzká a ľahko by mohlo dôjsť k vyšmyknutiu. Preto buďte počas celého kúpeľa v strehu a bábätko pevne držte. Môžete použiť kúpaciu podložku alebo si dieťatko položiť na dno vaničky, pričom hlavičku mu podopriete či už rukou alebo zloženou plienkou prípadne osuškou. Aj vtedy však dávajte veľký pozor a stále ho pridŕžajte rukou.

Wanda TIP:
Kam dnes na rýchly a chutný obed?

Ponuku obedových menu nájdete na Menu.sk

Po kúpeli zaviňte bábätko do osušky a jemne vysušte jeho pokožku. Nezabudnite na dôkladné vysušenie všetkých kožných záhybov. Ak vaše dieťatko ešte nemá zahojený pupček, ošetrite ho po kúpeli dezinfekčným roztokom.

Spravte miesto oteckovi
Po vysušení môžete celé telíčko jemne naolejovať (najmä ak má príliš suchú pokožku) olivovým alebo detským olejčekom. Pod plienku naneste tenkú vrstvu krému proti zapareninám a bábätko oblečte. Snažte sa nenechať ho príliš dlho nahé, pretože novorodeniatka si ešte nedokážu poriadne regulovať telesnú teplotu a rýchlo prechladnú. Ockovia sú, samozrejme, tiež vítaní a v mnohých rodinách býva kúpanie bábätka práve ich výsadou.

Aj keď kúpanie takého maličkého stvorenia sa spočiatku môže zdať zložitou záležitosťou, nebojte sa ho. Postupne získate potrebnú zručnosť a túto činnosť si dokážete oveľa viac vychutnať.

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Bábätká"

Poradňa

Neprehliadnite