Zomreli by sme bez ovocia? Nie, schudli

Zomreli by sme bez ovocia? Nie, schudli

Určite neplatí, že ovocím sa môžeme napchávať od rána až do večera. Dajte si svojich päť porcií a zvyšok radšej odložte na zajtra. Inak budete nepríjemne prekvapená, že ručička na váhe poskočí smerom hore.

Kalórie
Keď telo zásobíte príliš veľkým príjmom kalórií, začne ich ukladať bez ohľadu na ich pôvod. A ovocie bohužiaľ v tomto smere nie je žiadnou výnimkou. Odpoveďou je fruktóza, čiže ovocný cukor.

Ten nám síce dodá rýchlu energiu, ale ak to preženiete s dávkou, odrazí sa to aj trávení a na váhe. Problém tiež predstavuje kolísanie krvného cukru, ku ktorému vedie priveľa ovocia zjedeného naraz.

Toto vyvoláva neslávne známe pocity vlčieho hladu. Najnevhodnejšie je konzumovať ovocie v neskorých večerných hodinách alebo tesne pred hlavným chodom. Ak tučné jedlo začnete tráviť v momente, kedy je už hladina inzulínu zvýšená, priberiete až nepríjemne ľahko.

Radšej čerstvé
Ak si môžete vybrať, preferujte čerstvé kúsky sezónneho ovocia. To kompótové je v sladkom náleve a kvôli tepelnej úprave je ochudobnené o väčšinu prospešných látok.

Zradné sú stopercentné ovocné šťavy. V koncentrovanej podobe škodia zubnej sklovine, chýba im vláknina zo šupky a pretože v tekutej podobe prejde ovocie trávením rýchlejšie.

Vypite veľký pohár šťavy a pol hodinu už ani nebudete vedieť, že ste na dúšok „zhltli“ množstvo kalórií, ktoré by stačilo na ľahší obed.

Tabu by malo byť ovocie upravené kandizovaním, aké sa najčastejšie pridáva do pečených dezertov. Po živinách v ňom nie je ani stopy a už bez tak sladká chuť je obohatená o ďalší cukor. Namiesto kandizovaného si môžete na desiatu či olovrant dopriať za hrsť sušeného ovocia.

Ovocie kvôli vitamínom?
Čo sa týka vitamínov, rovnaké, keď nie väčšie množstvo dôležitých vitamínov obsahuje aj zelenina. Je menej kalorická, môžete ju kombinovať so živočíšnou aj rastlinnou potravou ak diétujete, nie je taká alergénna, v obchodoch je lacnejšia, môžete ju konzumovať upravenú, aj neupravenú a chutí dobre. Bez ovocia by sme skôr prežili, ako bez potrebnej dávky zeleniny každý deň.  

Autor: Sisa

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite