Zmena pohlavia: Ako fungujú nové orgány?

Zmena pohlavia: Ako fungujú nové orgány?

Zmena pohlavia je jednou z najnáročnejších operácií a zároveň jednou z duševne najviac nevyhnutných, teda pokiaľ sa človeka definujú ako stroskotanca vo vlastnom tele.

Problém je v duši
Ľudia, ktorí sú od včasného veku presvedčení o tom, že dospievajú v tele, s ktorým sa absolútne nevedia identifikovať a odhodlajú sa na zmenu, to medzi ostatnými majú ťažké.

Väčšina ľudí zúfalú túžbu po inom pohlaví zaraďuje medzi obsesie a považuje ju za zvrátenú. Ide pritom o psychologický a existenčný problém, ktorý nespočíva v samotných pohlavných orgánoch jedinca, ale v chorobne vyhrotenom vzťahu k nim.

Biologicky zmena pohlavia celkom nenastane. Rovnica chromozómov ostane zachovaná. No  príde k radikálnej hormonálnej zmene a k odňatiu pohlavných orgánov, ktoré sa následne nahradia napodobením orgánov žiadaného pohlavia. Ak sú operácie precízne, tak aj ich funkciami.

Známka civilizácie
Definícia absolútnej zmeny pohlavia však už zasahuje do filozofie. Z etického hľadiska je pre mnohé kultúry otázne, či je takýto zákrok voči vlastnému telu vôbec prípustný, či jeho vážnosť a ťarcha nie sú významnejšie, ako samotné duševné rozpoloženie, ktoré trápi pacientov.

Problematickou z aspektu etiky je najmä chirurgická konverzia pohlavia, ktorá sa začína odňatím, teda zničením pôvodných orgánov. Väčšina civilizovaných spoločností však uznáva, že ak sa pacient skutočne sexuálne identifikuje ako opačné pohlavie, zákrok by mu mal byť umožnený. Nie je to však také jednoduché.

Transsexuál, nie psychopat
Sexuológ musí dlho a precízne diagnostikovať povahu pacienta a najskôr si otestovať zvládanie jeho novej sociálnej roly hormonálnou liečbou. Legalizáciu celkovej zmeny pohlavia odporúča až tím odborníkov.

Musia vylúčiť duševnú chorobu či deviáciu, poškodenie mozgu, sexuálnu úchylku, homosexualitu aj transvestizmus a zaradiť pacienta do jasnej diagnostickej skupiny. Séria zákrokov si následne vyžaduje dlhodobú rehabilitáciu a ďalšiu psychologickú a sexuologickú liečbu.

Fungujú normálne?
Pri konverzií pohlaví sa zvykne operovať štítna žľaza či estetické záležitosti ako nos. Ostatné, rekonštrukčné zákroky sú namáhavé, bolestivé a zdĺhavé.

Čo sa týka funkčnosti pohlaví, najzákladnejším zákrokom u ženy, ktorý ju vlastne mení na muža, je odobratie maternice. Následne sa (môžu ale nemusia) snažia napodobniť penis tak, aby nespôsobil problémy s močením.

Mužom sa vezmú semenníky a z penisu a predkožky sa vytvorí pošva a klitoris, ktoré si môžu zanechať nervové zakončenia a tak spĺňajú aj erotickú funkciu. Z takýchto citlivých operácii samozrejme vyvstávajú aj riziká. Napríklad znecitlivenie nanovo vymodelovaných orgánov, hnisanie alebo porušenie močového ústrojenstva.

Autor: Mirka

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite