Zimné opaľovanie vždy konzultujte s lekárom, nie kamoškou!

Zimné opaľovanie vždy konzultujte s lekárom, nie kamoškou!

Melanín je prírodná látka, ktorá sa vyskytuje v našom tele a dáva očnej dúhovke, vlasom a koži ich farbu. Melanín nám v tele produkujú kožné bunky zvané melanocyty. Pôsobí ako akýsi prírodný opaľovací krém na ochranu pred škodlivými UV lúčmi, ale nemôže zabrániť spáleniu. To už ste asi zistili. Ako si však jeho množstvo zdravo zvýšiť?

Vyživujte pokožku zvnútra
Ak máte nedostatok vitamínov a minerálov, bude vyzerať suchá alebo bledá. S melanínom je vaša pokožka tmavšia alebo opálená. Konzumácia vitamínov C a E pomôže udržiavať kožu zdravú a sviežu. Počas zimy, keď nám chýba slniečko užívajte doplnky vitamínu D, aby vám pleť prirodzene produkovala potrebný melanín.

Okrem týchto vitamínov sa uistite, že máte v strave dostatok omega-3 mastných kyselín. Pomáhajú hydratovať pokožku a vlasy zvnútra. Pre optimálne zdravie sa odporúča jesť dve až tri porcie rýb týždenne.

Takto si vás nájdu kamienky v ľadvinách: A neurobíte s tým nič!

Vystavte vašu kožu slnečnému svetlu. Ak žijete niekde pri mori okolo rovníka, alebo na horách, choďte jednoducho von. Vaša pokožka tak bude prirodzene stimulovaná k produkcii melanínu, ak je vystavená slnečnému žiareniu. Vždy používajte ochranu proti UV lúčom. Už sme hovorili, že aj keď melanín chráni pokožku pred slnkom, nemôže zabrániť jej spáleniu.

Navštívte solárium
Ak nemáte slnka ani svetla dostatočne veľa, pomôžte si úplne jednoducho. Zájdite za umelým slnkom, do solária. Nestačí sa však "opáliť" iba jeden krát. Stimulujte melanín pravidelne počas celej zimy. Porozprávajte sa však o vašom opaľovaní s lekárom.

Zbavte sa bruška inak, ako iba cvičením

Hlavne preto, aby ste sa ubezpečili, že si kožu nepoškodíte a nemáte žiadne podozrivé znamienka alebo fľaky, ktoré by vďaka soláriu mohli zmutovať. Treba začať len s niekoľkými minútami. Určite bude nutná individuálna analýza vášho typu pleti, aby ste si zaistili bezpečnosť a ochranu zdravia pri tomto „neprirodzenom“ opaľovaní.

Autor: Hana

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite