Ženšen – prastarý zázrak

Ženšen – prastarý zázrak

Poznáte ženšen a jeho blahodarný vplyv na zdravie? Ak len z počutia, možno je čas presvedčiť sa, nakoľko sú legendy o jeho zázračných účinkoch pravdivé. Bylina, ktorú v Ázii nazývajú aj „koreň života“, rastie na Zemi už milióny rokov.

Tradičná čínska medicína naň nedá dopustiť, moderná západná tiež, hoci, pokiaľ ide o „zázračné“ hojivé vlastnosti ženšenu, je o niečo skeptickejšia. Ženšen nepochybne pomáha a lieči, môže ale aj ublížiť. Ak ho chcete užívať, najskôr ho spoznajte.

Zrodený z blesku
Jedna legenda hovorí, že koreň ženšenu sa vytvoril úderom blesku do čírej horskej bystriny. V okamihu zásahu sa prameň stratil pod zemou a na jeho mieste vyrástla zvláštna rastlinka. Povesti o jej všehojivých vlastnostiach nikdy nebrali na ľahkú váhu. Práve kvôli nim sa ženšen stal na dlhé tisícročia exkluzívnym tovarom, ktorý mohli vlastniť len mocní a majetní, teda čínski cisári a predstavitelia najvyššej šľachty.

Ženšen nad zlato
Koreň ženšenu býval v minulosti cenený nad zlato, často sa napríklad využíval ako dar pri diplomatických rokovaniach. Hoci by ste ho v súčasnosti zlatom nevyvážili, vzácny je určite. Aj preto, že jeho výskyt je čoraz zriedkavejší a dokonca patrí na zoznam ohrozených rastlín.

Ľudský koreň
Pomenovanie „ženšen“ by sme mohli voľne preložiť ako ľudský koreň. Svojim atypickým tvarom zaujme už na prvý pohľad, najmä špecifickým rozvetvením, nápadne pripomínajúcim ľudské telo. Oveľa častejšie sa s ním však stretávame v jeho spracovanej podobe, teda ako s extraktom pridaným do čajov, tabliet, kvapiek, tinktúr, krémov a mastičiek.

Zázrak vo svetle vedy
Účinky ženšenu potvrdzujú aj súčasné výskumy. Tajomstvo je ukryté v koreni, ktorý obsahuje celú radu cenných látok: množstvo vitamínov, minerálov, ako aj bielkoviny, cukry, tuky, enzýmy, fytosteroly, pektíny, triesloviny a saponinové glykosidy. Ženšen sa považuje za širokospektrálne liečivá, má teda univerzálne použitie. Ako môže pomôcť vám?

O afrodiziakálnych účinkoch ženšenu ste už možno počuli, je to však len špička ľadovca. Okrem nich ženšen posilňuje imunitu, stimuluje, reguluje krvný tlak, pomáha pri hojení rán, odstraňuje vyčerpanosť, posilňuje pamäť a myslenie, stabilizuje funkcie životne dôležitých orgánov... V skratke - pomáha navrátiť telu rovnováhu.

Pozrite sa, čo kupujete
Pri kúpe sa nenechajte pomýliť odlišnými názvami na obaloch výrobkov. Nie je ženšen ako ženšen. Najrozšírenejší je ženšen pravý (americký), ale popri ňom možno natrafíte aj na ženšen sibírsky, ženšen ázijský a podobne. Účinky sa v závislosti od jednotlivých druhov rôznia, pozorne teda čítajte príbalové letáky, či ste si skutočne zadovážili ten, čo potrebujete.

Možné riziká
Ženšen ako doplnok výživy sa vôbec neodporúča v období tehotenstva, ani počas dojčenia. Látky, obsiahnuté v koreni ženšenu reagujú s kofeínom, preto si treba počas užívania ustriehnuť množstvo šálok kávy, čaju a úplne zabudnúť na guaranu.

Ak beriete akékoľvek lieky na predpis, opýtajte sa lekára, či pre vás ženšen nebude nebezpečný. V kombinácii s niektorými liečivami môže totiž vytvárať nežiaduce účinky. Ženšen má tiež vplyv na výsledky niektorých laboratórnych testov. Ak vás teda čaká lekárske vyšetrenie, nezabudnite o tom, že užívate ženšen, vopred informovať.

Autor: Dharma

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Prírodná medicína"

Poradňa

Neprehliadnite