Žena bez maternice: zažije (ešte) orgazmus?

Žena bez maternice: zažije (ešte) orgazmus?

Aký je to pocit, keď vezmú žene maternicu? Cíti sa byť stále ženou alebo jej ženskosť odchádza s týmto dôležitým orgánom. O ženách v menopauze sa zvykne tvrdiť, že je pre nich maternica niečo ako slepé črevo. Už nepotrebný, nefunkčný orgán. Je to však skutočne tak? Navyše, jeden koniec maternice sa otvára do vagíny. Je žena po jej odstránení stále schopná orgazmu?

Encyklopédia hovorí, že maternica je úsek vnútorných ženských pohlavných orgánov, v ktorom sa odohráva ďalší vývoj oplodneného vajíčka, a ktorý ústi do vagíny. Jeden koniec (krček maternice) sa otvára do vagíny, druhý je z oboch strán spojený s vajíčkovodmi. Jej hlavnou funkciou je akceptovať oplodnené vajíčko! Maternica sa odoberá, pokiaľ má žena nález alebo sa maternica neprirodzene vysúva. Po veľkých bolestiach môže cítiť žena skôr úľavu, ako ťažobu.

Alena (46): Maternicu nemám už dva roky. Po jej odstránení som mala chvíľu psychické problémy. Ale som rada, že sa tak stalo. Inak by mi mohla prepuknúť rakovina a neviem si predstaviť ďalšie liečenie.“

Nielen staršie ženy prichádzajú o tento výlučne ženský orgán. Maternicu nemusí mať po pôrode ani veľmi mladá žena. Pôrod je pre ženský organizmus vážna udalosť, ktorá je sprevádzaná aj komplikáciami. Aby sa žene zbytočne neprihoršila, aby napr. nevykrvácala musí sa maternica odobrať. Žene, ktorej po operácii ostatnú vaječníky síce menštruáciu nemá, ale zvyšok tela jej pracuje normálne.

Niektoré ženy môžu mať po odstránení maternice ešte bolesti. Treba si dávať pozor na prechladnutia, na bežné úkony ktoré žena robila v domácnosti, no po operácii maternice by sa mohli svaly brucha preťažiť.

Nie každá (poškodená) maternica musí von!
Účinnou podporou pri liečbe napríklad poklesnutej maternice sú aj cviky na posilnenie panvového svalstva, ktoré spočívajú v zadržovaní a povoľovaní prúdu moču pri močení. Ďalším cvikom je zaťahovanie a povoľovanie týchto svalov, akoby ste chceli udržať tampón. Vždy narátajte do päť a povoľte. Opakujte viackrát za sebou.

Orgazmus bez nej?
Ide to aj bez maternice. Pocit rozkoše spôsobuje predovšetkým hormón dopamín. Pred orgazmom stúpa hladina oxytocínu, ktorý pracuje na uvoľnení hormónu tíšiaceho bolesť. V krvi klesá hladina cholesterolu a uvoľňujú sa estrogény. Po orgazme sa zase do tela vylučuje prolaktín, ktorý spôsobuje nechuť k sexu, ale iba na čas.

Pokiaľ žena orgazmus nemôže dosiahnuť (či má alebo nemá maternicu), nemusí sa trápiť. Môže použiť niektorý z liekov. Napríklad na testosteróne založené prípravky a spojiť ich užívanie s terapiou, skúsiť vitamínové doplnky, bylinné prípravky (ginko bilboa) a minerály. To všetko zlepšuje prekrvenie a uľahčí dosiahnutie orgazmu.

Autor: Paťa

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite