Zelenina v hotových šalátoch: Akú má výživovú hodnotu?

Zelenina v hotových šalátoch: Akú má výživovú hodnotu?

Nechce sa vám doma krájať zeleninu a pripravovať si zdravý šalát s bylinkami a nejakým tým kúskom drahšej zeleniny? Na prvý pohľad je jednoduchšie kúpiť už hotový a zabalený šalát, ktorý už len ráno vložíte do tašky a máte o zdravý obed postarané. Alebo nie?

Vyzerá to lákavo. Vojdete do obchodu a pri pulte si dáte navážiť trochu mrkvovo-ananásového šalátu, alebo čínskeho, či kapustového. Hovoríte si, že ste ušetrili čas s ich prípravou, dokonca ste odolali všetkým majonézovým nástrahám, a tak si na obed či ľahkú večeru doprajete zdravé vitamíny. Omyl.

Je skutočne čerstvý?
Prieskumy ukazujú, že v zeleninových, i ovocno-zeleninových šalátoch sa veľmi mýlime, a mnoho zákazníkov nie je s nimi spokojných. Nech sa výrobcovia a predajcovia dušujú ako chcú, zvyčajne je cítiť, že šalát ležal vo vitríne po celý deň a čerstvosť použitých ingrediencii je pochybná. Pre tých menej skúsenejších či bezstarostnejších zákazníkov platí, že čím viac je zeleninový šalát dochutený zálievkou či koreninami, tým viac sa niekto snaží prekryť pôvodnú chuť zeleniny.

Pri ochoreniach kože používajte prípravky na čistenie krvi

Kam sa podeli vitamíny?
Prieskumy nielen v našich obchodoch ukazujú, že hotové zeleninové šaláty sa kupovať neoplatí, pretože v nich ani zďaleka nie je toľko vitamínov, ako by sme očakávali. Naopak, ingrediencie toho už majú za sebou viac než dosť. Ak ste si teda kupovali hotové šaláty v rámci zdravej výživy, možno ste nerobili pre svoje zdravie toľko, ako ste si mysleli. Zelenina v hotových šalátoch stráca svoje vzácne vitamíny pomerne rýchlo, pretože je skladovaná pri nízkych teplotách a šaláty nie sú na pultoch zakryté, takže pôsobením svetla prichádzajú hlavne o vitamín C.

Nájdite si tých pár minút
Pre tých, čo skutočne chcú dbať o svoje zdravie platí teda aj naďalej, že domáci šalát je neprekonateľný. Stačí niekoľko kúskov zeleniny, zálievka z citrónu, byliniek alebo panenského olivového oleja, a pre svoje zdravie toho spravíte nepomerne viac. A koľko času vám to zaberie? S trochou šikovnosti presne toľko, koľko by ste „zabili“ čakaním v rade pri pokladni v obchode.

Spáčom už nenadávajte: Podľa lekárov sú ťažko chorí

Autor: Cole

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite