Zdravé opaľovanie (ne)existuje!

Zdravé opaľovanie (ne)existuje!

Je ťažké odolať zlatým lúčom slnka a teplým, letným dňom, ale v skutočnosti to znamená otvoriť dvere pre nepekné škvrny na tvári, vrásky a rakovinu, ktorá sa môže objaviť v neskorších rokoch.

Rakovina
Najväčšie riziko slnenia je rakovina kože. Môže trvať roky, kým sa vyvinie, ale škodu robí už v priebehu času. Zakaždým, keď trávite voľno na slnku, bez ochrany pred žiarením. Práve tým môžete zvýšiť riziko vzniku. Najcitlivejšie reaguje pokožka na poškodenie zo slnenia pred 20. rokom života. No nikdy nie je neskoro začať sa chrániť pred škodlivými lúčmi!

UV lúče spôsobujú aktivitu kožného pigmentu, čo môže v najhorších prípadoch viesť k červenej, čiernej alebo hnedej škvrne na koži. Na odstránenie týchto škvŕn existujú bieliace krémy, ale aj laserové odstránenie.

Vrásky
Jedna z najväčších príčin tvorby vrások je práve časté vystavenie sa UV žiareniu. Ako starneme, naša koža bude stále suchšia alebo uvoľnená, aj v dôsledku príliš veľa slnka. Opaľovanie nám môže dokonca pridať vek a obrať náš zjav o mladosť a pridať nám aj desať rokov.

Blokovanie slnka
Opaľovací krém vám umožní vychutnať si krásne počasie a zároveň chráni pokožku. Čím vyšší je ochranný slnečný faktor (SPF úroveň), tým lepšia ochrana. Viac sa o opaľovacích krémoch dočítate TU.

Výhody
Aj keď príliš veľa času na slnku spôsobuje mnoho negatívnych účinkov, pôsobí aj ako dobrý zdroj vitamínu D. Slnečné svetlo je jedným z dôležitých zdrojom určitých zlúčenín vitamínu D. Takže, zatiaľ čo slnko spôsobuje nezvratné poškodenie, zároveň produkuje aj živiny, ktoré posilňujú kosti a dokonca pomáhajú predchádzať srdcovým ochoreniam.

Autor: Simona

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite