Zbavte sa plesne na nohách močom!

Zbavte sa plesne na nohách močom!

Zdravé, čisté a pekne upravené nohy sú v lete, kedy ľudia chodia v sandáloch naboso, vizitkou podobne ako ruky. I keď nohy prejdú za 70 rokov života v priemere 100.000 kilometrov, bývajú najzanedbávanejšou časťou tela. Neplatí to ale všeobecne, pre väčšinu žien je samozrejmosťou vyholenie nôh a mnohé si krášlia nechty na nohách francúzskou manikúrou a zdobia ich prstienkami. K módnym doplnkom patrí retiazka okolo členka či drobné tetovanie.

Pozor na bazény!

Základom krásy a zdravia nôh je však čistota. Odstránením vrstvy špiny a potu sa predíde infekciám a zápachu nôh. Nevyhnutné je každodenné umývanie, a to i priestor medzi prstami, kde sa usadzujú baktérie spôsobujúce plesňové ochorenia. Unaveným a ťažkým nohám prospeje teplý bylinkový kúpeľ. Ľudia trpiaci plesňou by si mali nohy utierať obzvlášť starostlivo a uterák po jednom použití dať do špinavej bielizne.

V spoločných sprchách a pri bazénoch, kde najskôr hrozí nákaza, radia lekári nechodiť boso, ale nosiť papuče. Po návrate domov odporúčajú asi desaťminútový kúpeľ nôh vo vlažnej vode s niekoľkými zrnkami hypermangánu, prípadne v octovej vode. Spoľahlivo sa tak zničia prípadné kvasinky a pleseň.

Na zdravie nôh má vplyv i to, ako si človek strihá nechty. Na nohách rastú štyrikrát pomalšie než na rukách. Kým na rukách sa strihajú nožničkami do módnych tvarov, na nohách kliešťami rovno. Necht do striešky sa totiž časom krúti a zarastá. Potom musí zasiahnuť odborník - na skrútený necht dá drôtené "rovnadlo", ktoré ho časom vyrovná.

Hrubú kožu na pätách je nutné pravidelne odstraňovať, nikdy ale nie britvou, skalpelom či žiletkou. Kov k ošetreniu nôh nepatrí, vhodná je pemza. Chodidlo má viac než 7000 nervových zakončení a je veľmi citlivé. Jeho pokožka neprodukuje žiadny tuk, zato je v nej najviac potných žliaz na tele, asi 1000 na štvorcový centimeter.

Pre zdravie nôh má význam i voľba obuvi. Najlepšie sú kožené topánky. Obuv je nutné striedať, neodporúča sa nosiť rovnakú každý deň. Nevhodné sú uzavreté športové topánky a obuv z umelých materiálov. Odborníci radia nosiť bavlnené ponožky a meniť ich i počas dňa, pokiaľ sa prepotia. Nohy i topánky sa dajú "navoňať" sprejom, topánky je možné zbaviť zápachu aj tým, že sa vymyjú octovou vodou.

Moč na pleseň

Nebolo by to úžasné? Konečne ospravedlnenie močenia v sprche pre všetkých, ktorí majú tento zvyk. Zástancovia urinoterapie tvrdia, že moč účinne lieči pleseň na nohách.

Podaktorí dokonca odporúčajú pitie moču. Môže byť na tom zrnko pravdy, prinajmenšom na močení na nohu. Močovina, hlavná zložka moču, sa pridáva do krémov na ošetrenie závažných prípadov plesne na nohách. Testy totiž ukázali, že keď sa s tradičnými protiplesňovými masťami aplikoval močovinový krém, liečebná úspešnosť sa zvýšila až o 40%!

Močovinový krém ale nelieči pleseň samotnú, slúži iba na zmäkčenie tkaniva a jeho prípravu na to, aby protiplesňové látky mohli vykonávať svoju prácu. Ak teda máte na nohách pleseň a trváte na močení v sprche, nezabudnite používať protiplesňovú masť. Inak bude močenie zbytočné.

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite