Zbavte sa bolesti hlavy bez liekov!

Zbavte sa bolesti hlavy bez liekov!

Bolesti hlavy patria medzi najčastejšie typy bolestí, s ktorými sa stretávame asi každý. Keď nás bolí hlava, máme často otrávený celý deň. Nedokážeme normálne fungovať, podávať bežné výkony, bolesť nás jednoducho obmedzuje vo všetkých smeroch.

Väčšina ľudí zvykne pri bolesti hlavy siahnuť okamžite po liekoch od bolesti, ktorých máme dnes na výber doslova hromadu. Ak však nechcete neustále pojedať lieky, môžete si od bolesti hlavy skúsiť pomôcť aj inak.

Zázvor
Zázvor, známy tiež ako ďumbier, je v tomto období veľmi aktuálny, nakoľko sa odporúča ako prevencia prechladnutia či chrípky. Zázvor má však toľko liečivých účinkov, že by sme ho mali mať doma naozaj stále poruke. Okrem iného je zázvor pomocníkom aj pri bolestiach hlavy. Skúste si z neho uvariť horúci zázvorový čaj, môžete pridať citrón a med pre lepšiu chuť. Tento nápoj vás krásne zahreje a okrem iného pomáha aj pri nevoľnosti, ktorá býva často súčasťou bolesti hlavy.

Škorica
Škoricu všetci dobre poznáme, no mnohí stále ani len netušia, že toto korenie je vzácnym pokladom pre naše zdravie a má široké využitie v prírodnej medicíne. Škorica dokáže zatočiť aj s bolesťami hlavy. Dá sa použiť vo forme obkladu, ktorý si pripravíte zmiešaním mletej škorice s vodou tak, aby vznikla hustejšia kašička. Tú naneste na čelo a spánky a nechajte asi polhodinku pôsobiť. Potom umyte. Škoricu ale môžete užívať aj vnútorne – pomáha pri prechladnutí a iných vírusových ochoreniach. Najčastejšie sa používa vo forme škoricového čaju, ktorý vás navyše krásne zahreje.

Tymián, levanduľa alebo rozmarín
Tymiánový, levanduľový alebo rozmarínový esenciálny olej vás takisto môžu zbaviť bolesti hlavy. Niektorým ľuďom pomáha aromaterapia viac, iným menej, no za pokus to stojí. Trošku esenciálneho oleja si jemne vmasírujte do spánkov a na čelo a nechajte pôsobiť. Bolesť hlavy by mala poľaviť. Pozor, niektorým ľuďom však pri bolesti hlavy rôzne vône skôr prekážajú a môžu bolesť zhoršiť!

Mätový a medovkový čaj
Bylinkové čaje ponúkajú tiež svoju silu na boj s bolesťami hlavy. V tomto smere sú osvedčené najmä mäta prieporná alebo medovka lekárska. Čaj z týchto byliniek si môžete dochutiť medom pre lepšiu chuť. Mäta navyše pomáha aj pri tráviacich ťažkostiach a nevoľnosti, ktorá býva neraz pridruženým „bonusom“ bolesti hlavy, medovka zasa pomáha upokojiť nervovú sústavu.

Horčík
Príčinou bolestí hlavy u mnohých ľudí býva nedostatok horčíku, čo potvrdili aj viaceré štúdie. Oplatí sa preto dbať na dostatočný prísun tohto prvku v našej strave. Horčík obsahujú napríklad tekvicové semienka, sušené figy, horká čokoláda, banány. Ak vás bolesti hlavy trápia pravidelne, je dobré mať poruke aj horčík v tabletkách. Na trhu je veľa typov, o vhodnom sa preto radšej poraďte s lekárom.

Kajenské korenie
Toto korenie prináša úľavu od bolesti hlavy najmä vďaka obsahu látky kapsaicín. Odporúča sa pridať asi dve čajové lyžičky do šálky vody a vypiť. Mozog by mal začať v dôsledku konzumácie kajenského korenia vylučovať endorfíny a bolesť hlavy by mala poľaviť. Máte aj vy nejaké overené babské tipy na bolesť hlavy? Alebo si radšej dáte predsa len tabletku?

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite