Zbavte jedlo 1000 kJ, OKAMŽITE!

Zbavte jedlo 1000 kJ, OKAMŽITE!

Už je to tu zas. Opäť stojíte pred zrkadlom a rozmýšľate, ako schudnúť? Horúce dni lákajú do plaviek. No vy sa im vyhýbate kvôli nepodareným tukovým vankúšikom, ktoré sa väčšinou usadia tam, kde ich vôbec netreba. Ako na to? Prestať jesť? Alebo vyradiť z jedálnička určité potraviny?

Žiadna hladovka
Ak vám napadne držať hladovku, pokiaľ nechcete proti niekomu protestovať, dopracovať sa k štíhlej línii vám to určite nepomôže. Takzvaný jo-jo efekt je riadna potvora. A ten vám pri dlhodobom hladovaní zaručene hrozí. Nehovoriac o zlých dôsledkoch na naše zdravie. Organizmus potrebuje určitú dennú dávku živín a energie.

Či skúsiť bodovú diétu, počas ktorej zbodnete všetko, čo nie je prilepené na stole? Metód na chudnutie existuje naozaj veľa a každej z nás vyhovuje niečo iné. Niekedy sa k super postave môžete dopracovať relatívne jednoduchým spôsobom.

Uberte z dennej stravy 1000 kJ
(to je 238,85 kcal)

Naša denná potrava musí obsahovať potrebné množstvo energetického príjmu, ktorá sa meria v kilojouloch alebo kilokalóriách. Pre zdravého človeka by mala predstavovať približne 25 – 30 kcal/kg telesnej hmotnosti na deň. Tu je dôležité ale okrem váhy zohľadniť i náš výdaj.

Čiže, ak vediete sedavý spôsob života, alebo naopak máte veľmi aktívny životný štýl, bude sa vaša potreba dennej energie líšiť. Zostavte si si svoj stravovací režim teda tak, aby výdaj bol len o niečo vyšší než príjem. Ale žiadne priepastne rozdiely! Napríklad príjem 1000 – 1200 kcal/4200 – 5040 kJ, s tým že výdaj bude 2500 kcal/10500 kJ je úplne nezmyselný a vedie iba k pocite hladu. Ak teda máte problém s nadváhou, pravdepodobne vám chýba pohyb a treba ubrať aspoň 1000 kJ z denného príjmu energie. Ako to dosiahnuť?

Nahraďte plnotučné výrobky nízkotučnými
Okrem množstva je samozrejme dôležité aj zloženie stravy. Jedálny lístok musí obsahovať sacharidy (50 -60 %), tuky najmä s obsahom omega-3-nenasýtených mastných kyselín (25-30%) a bielkoviny. Ďalej vitamíny, vlákninu či minerálne látky, ktoré by tiež nemali chýbať v našej strave.

Spomínané zníženie dennej energie sa vám môže podariť, ak budete potrebné bielkoviny obsiahnuté napríklad v mliečnych výrobkoch prijímať v nízkotučnej forme. Namiesto čokolád alebo cukríkov si dajte napríklad ananás. Kávu ani čaj necukriť!
Autor: Mica

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite