Zbavíme vás závislosti na jedle

Zbavíme vás závislosti na jedle

Výraz túžba po jedle je ešte výstižnejší ako známa šifra závislosť na jedle! Čo to v preklade znamená? Je to intenzívna túžba po konzumácii určitej potraviny alebo určitého druhu potravy. Takej, ktorej nemôžeme odolať.

Takmer každá žena a väčšina mužov niekedy v živote túto skúsenosť zažila. Najčastejšie sa hovorí o túžbe po čokoláde (40 % žien) alebo, všeobecnejšie, po potravinách obsahujúcich veľa tuku a cukru alebo iných sacharidov.

Túžba po jedle je významná, pretože môže hrať určitú úlohu pri nadmernom príjme potravy, k akému dochádza pri vlčom hlade, bulímii a obezite, hoci táto otázka zostáva ešte otvorená.

Považujete jedlo za tú najdôležitejšiu vec na svete?
Snažíte sa na neho nemyslieť, ale napriek tomu vás neustále máta v mysli? V dnešnej dobe panuje všeobecne pocit, akoby sa zdravý postoj k jedlu vytratil úplne, avšak niektorí z nás sú na tom ešte horšie. Na jedle sú totiž skutočne závislí!

Psychológovia tvrdia, že závislosť môže vzniknúť prakticky na čomkoľvek, a jedlo nie je žiadna výnimka. Je ľahko dostupné a prenasleduje nás doslova na každom kroku. Obchody a televízia sú plné lákadiel, pochúťkam sa nevyhnete dokonca ani v novinovom stánku.


Závislosť na jedle sa prejavuje skoro rovnakými symptómami ako závislosť na tabaku.

Kedy hovoríme o skutočnej závislosti od jedla?
Človek závislý od určitej skupiny potravín konzumuje výhradne menej ako desať potravín, a to po dobu dlhšiu než dva roky. Táto choroba sa vo všeobecnosti dosť podceňuje, je však rovnako závažná ako napríklad často spomínaná anorexia.

Podľa psychológov sa závislosť na jedle prejavuje skoro rovnakými symptómami ako závislosť na tabaku, či alkohole.

Odvykačka
Prvým krokom pri odvykačke je pripustiť si vôbec, že takáto závislosť u človeka existuje a treba s ňou bojovať, pretože tento stav nie je normálny. Tento prvý krok je pri závislostiach mimoriadne ťažký.

Nasleduje odvykacia liečba pod vedením odborníkov, pričom dobrou správou je, že aj keď liečba trvá pomerne dlho, pacient sa od „svojej“ potraviny dokáže časom oslobodiť natoľko, že na rozdiel od alkoholikov, môže neskôr aj svoju návykovú potravinu v malých dávkach konzumovať.

Zradná je nielen psychika. V ústach človeka sa totiž vyskytuje huba, ktorá vyvoláva napríklad zvýšenú chuť na sladké. Túžbu po istom druhu potravín môže spôsobovať aj nedostatočný príjem vitamínov a minerálov, pričom pacient sa obmedzovaním v strave dostane do začarovaného kolotoča.

Autor: Klára

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite