Zastavte si menzes pred dovolenkou

Zastavte si menzes pred dovolenkou

Chystáte sa na dovolenku k moru a v tom čase máte dostať menštruáciu. Chcete ju oddialiť, antikoncepciu nepoužívate, čo je na to vhodné?

Každých 26 až 34 dní, zdravá žena v plodnom veku má menštruáciu. Počas tejto doby sa zosilňuje a „obkladá“ stena maternice, ktorá sa pripravuje na prípadné tehotenstvo. Pri menštruácii dochádza k tomu, že telo prestane produkovať hormón progesterón.

Náhle sa stiahne aj výstelka maternice, prestáva rásť a začína z nej ubúdať a odplavovať sa s menštruačnou krvou. Krvácanie trvá po dobu troch až siedmich dní. Priemerná žena má dnes okolo 350 až 450 menštruácii v období života.

Počas menzesu majú mnohé ženy bolestivé kŕče alebo tupú bolesť v dolnej časti chrbta a stehien. Je to spôsobené maternicovými kontrakciami. Väčšina žien je schopná pokračovať vo svojej bežnej činnosti bez veľkých okolkov, ale v niekoľkých ojedinelých prípadoch môže byť menštruácia vysiľujúca. Stupne bolesti sa líšia od človeka k človeku, v závislosti na hormonálnom zložení tela.

„Na oddialenie menštruácie je vhodný Lutenyl, rovnako ako Norethisteron alebo Dufaston,“ hovorí gynekologička MUDr. Martina Vagaska. „Liek začíname brať tri dni pred začatím menštruácie a berie sa počas celého obdobia až dovtedy, kým potrebujeme oddialiť menštruáciu. Ovulácia nenastane, pretože lieky potlačia hormóny potrebné pre ovuláciu.

Po vysadení sa dostaví krvácanie, ktoré je o niečo silnejšie ako zvyčajne. Čím dlhšie menštruáciu posúvame, tým býva krvácanie silnejšie. Ženy, ktoré trpia na predmenštruačný syndróm, mávajú pred menštruáciou bolesti v podbrušku, alebo trpia výkyvmi nálad, môže sa stať, že sa tieto príznaky pri oddialení cyklu ešte viac zosilnia.

To sa stáva najmä pri užívaní Norethisteronu, ktorý si ženy vyberajú asi najčastejšie, lebo dokáže najspoľahlivejšie oddialiť cyklus. Takisto môže dôjsť k zmenám nálad a vnútornej nervozite.

Obavy o bezpečnosť
Pokojná dovolenka je jedna vec a bezpečnosť a zdravie druhá. Niektorí lekári sa na tieto pilulky pozerajú s nevôľou. Kvôli ich užívaniu a zmene menštruačného cyklu by mohlo byť ťažké zistiť, či ste tehotná. Po druhé, ak už tehotná ste a vezmete si tabletky na oddialenie menštruácie, je možné, že vaše tehotenstvo ovplyvnia ich nežiaduce účinky, ktoré môžu mať vplyv na dieťa.

Autor: Simona

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite