Zápaly močových ciest

Zápaly močových ciest

Zápal močových ciest je veľmi bežné ochorenie, postihuje najmä ženy v reprodukčnom veku (v tomto období sa vyskytuje 20-50x častejšie ako u mužov). Najčastejšie býva infekcia jednorázovou záležitosťou, nič-menej u časti chorých sa infekcia opakuje - často v súvislosti s menštruáciou, pohlavným stykom, po prechladnutí, ale niekedy i bez zjavnej príčiny. Ako to teda s týmto ochorením naozaj je? Čítajte!

 Najčastejšie príčiny ochorenia

 • črevné baktérie - ženy majú veľmi krátku močovú trubicu - meria len 5 cm, je trikrát kratšia ako u mužov. Baktérie sa teda touto trubicou veľmi ľahko dostanú až do močového mechúra.
 • anatomické a fyziologické poruchy močových ciest - normálny močový trakt má hladký povrch, ktorý je, s výnimkou močového mechúra trvalo omývaný prúdom moču. Prerušenie tohoto toku je predpokladom pre vznik infekcie. Ak je teda Váš močový mechúr príliš malý či máte poškodenú sliznicu v močových cestách, môže dochádzať k častým infekciám.
 • Oslabenie imunitného systému v dôsledku nachladnutia či nezdravého životného štýlu - veľmi negatívne na močové cesty pôsobí dlhotrvajúci stres, alkohol, cigarety a celkovo zlá životospráva.
 • Pohlavný styk napriek tomu, že sa nejedná o pohlavnú chorobu, spúšťacím mechanizmom zápalu močových ciest býva častý alebo príliš vášnivý pohlavný styk. Základnou príčinou je poranenie či pomliaždenina.
 • Hormonálne zmeny - ženy sú veľmi náchylné na zápaly v období menštruácie a v tehotenstve

   Ako sa toto ochorenie najčastejšie prejavuje?

  • Častým nutkaním na močenie
  • Pálením či bolesťou pri močení
  • Bolesťou v podbrušku
  • Príznaky nachladnutia - teplota, bolesť kĺbov, slabosť, únava atd.

   Prečo je dôležitá prevencia?

  Ochorenie močových ciest je veľmi nepríjemné a veľmi ľahko predchádza do chronickej podoby - tzn. že sa ochorenie môže opakovane vracať. Preto je veľmi dôležité sa preventívne chrániť.

  1. dodržujte pravidelný pitný režim
  2. chráňte sa pred zbytočným prechladnutím - radšej sa teplejšie oblečte, než aby ste prechladli.
  3. Nepoužívajte intímspreje - dráždia kožu vonkajších pohlavných orgánov a baktérie sa potom môžu ľahšie usadiť.
  4. Dodržujte základné pravidlá hygieny po stolici - utierajte sa spredu dozadu.

   Liečenie

  Pretože sa jedná o zápal, lekári najčastejšie predpisujú chemoterapeutiká či iné antibiotiká. Je dôležité liečbu vždy dokončiť - lieky brať minimálne 5 dní, pokiaľ inak neurčí lekár, aj keď príznaky ochorenia odznejú skôr.

   Mimo liečby liekmi je dobré dodržiavať nasledujúce rady:

  1. Veľmi dôležité je predovšetkým teplo - dosť pomáhajú vyhrievané podušky či fľaše. Zahrievajte nimi nielen podbrušok, ale i kríže.
  2. Tekutiny - počas liečby je dobré vypiť cca 3 litre denne - predovšetkým bylinné čaje - napr. Urologický čaj, čaj z vňate prasličky, z listu brezy atď., a alkalické minerálky. Určite v tomto období nepite čiernu kávu, colu, čierny čaj, džúsy, alkohol apod.
  3. Upravte si svoj jedálniček - vynechajte všetko kyslé, veľmi slané, korenisté a ostré.
  4. Relaxujte s nohami vo zvýšenej polohe.
  5. Noste bavlnené spodné prádlo - syntetické vlákna väčšinou podporujú vlhkú klímu, čo napomáha rozmnožovaniu baktérií.
  6. Pri močení sa snažte vždy maximálne vyprázdniť močový mechúr.
  7. Dbajte na dôkladnú hygienu a po každom močení si umyte a potom dôkladne osušte oblasť genitálií.

  Zápaly močového mechúra veľa ľudí bagatelizuje. Bohužiaľ i toto ochorenie dokáže, najmä inak zdravým ženám, dosť znepríjemniť život. Niektoré ženy s týmto ochorením bojujú celé reprodukčné obdobie. Snažte sa teda robiť všetko preto, aby ste sa tomuto ochoreniu celkom vyhli. Ak trpíte týmito zápalmi radšej vždy vyhľadajte pomoc odborníka.

  Autor: Petra

 • Zena

  Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

  Cennik predplatneho

  "Najnovšie z Choroby"

  Poradňa

  Neprehliadnite