Zamilovaná do svojho ex?

Zamilovaná do svojho ex?

Tak ste sa rozviedli. Možno je to už pár rokov, možno ste rozvodom prešli len nedávno. No napriek tomu, že ste na rozvod mali dostatok dôvodov, cítite, že svojho bývalého stále milujete. Stáva sa to pomerne často. Čo robiť v takej situácii?

Milujete ho naozaj?
Niektoré ženy sa upnú na svojho exmanžela preto, lebo majú veľký strach zo samoty. Boja sa ostať bez partnera a nech bol ich bývalý manžel akýkoľvek, predsa len to bola určitá istota.

Niekedy zasa žena po čase zabudne na chyby a dôvody, prečo vlastne došlo k rozvodu a začne si svojho bývalého idealizovať. Stáva sa to napríklad aj vtedy, keď už má žena nového partnera a toho porovnáva so svojím ex.

Ak s niekým prežijete niekoľko rokov, je prirodzené, že na neho hneď nezabudnete. Pokiaľ vás navyše spájajú aj deti, môže to byť ešte ťažšie. Spočiatku vás môžu prenasledovať spomienky na spoločný život s vaším ex na každom kroku. Zabúdanie a odpútavanie sa v mnohých prípadoch trvá i niekoľko rokov.

Je tiež iné, keď sa dvaja rozídu kvôli fyzickému násiliu zo strany muža, kvôli jeho alkoholizmu alebo notorickej nevere, prípadne „len“ kvôli rôznym nezhodám alebo menšiemu či väčšiemu vzájomnému odcudzeniu. Snažte sa preto zodpovedať si otázku, či svojho bývalého milujete skutočne, či by ste si vedeli predstaviť opäť to s ním skúsiť.

Vyjsť s pravdou von?
Povedať exmanželovi, že ho stále milujete, nemusí byť vždy dobrý nápad a stojí za to poriadne si to premyslieť. Skúste sa spýtať sama seba, či to, čo cítite, je naozaj láska a či by ste vedeli svojmu bývalému odpustiť všetky chyby, zabudnúť na všetky problémy, ktoré vás priviedli k rozvodu. Nie sú vaše pocity zapríčinené len tým, že ste zrazu zostala sama?

Že vám chýba mužská spoločnosť? Viete si predstaviť, že by ste sa k sebe vrátili? Vedeli by ste prijať jeho chyby? Ak ste presvedčená o tom, že váš rozvod bol chybou a že ste pripravená o svojho bývalého manžela zabojovať, môžete to skúsiť. Pripravte sa ale na viacero prekážok.

Nie je to ľahké
Obnoviť vzťah po rozvode býva veľmi náročné. V prvom rade si treba uvedomiť, že váš ex už možno má novú partnerku (nie vždy o tom musíte vedieť) a možno už začal nový život po jej boku. Ste pripravená s týmto bojovať?

Povedať mu o svojich citoch tiež znamená dať svoje srdce na dlaň a stať sa maximálne zraniteľnou. Musíte sa pripraviť aj na možnosť, že vás váš exmanžel odmietne. Ste ochotná to risknúť aj tak? Ak už aj vy máte nového partnera, ste ochotná tento nový vzťah obetovať?

Mali by ste tiež vedieť, že ak k rozvodu viedli nejaké chyby vášho partnera (alkohol, nevera a podobne), budete s nimi s najväčšou pravdepodobnosťou bojovať opäť. Človek sa len tak nezmení. Lepiť rozbitý vzťah je niekedy omnoho ťažšie, ako vybudovať nový s druhým človekom. Preto si dobre rozmyslite, či vám to za to stojí.

Pomôže aj terapia
Neraz je dobrou voľbou  vyrozprávať sa zo svojho trápenia a pocitov niekomu druhému. Dobrej priateľke či terapeutovi. Môže vám to pomôcť zorientovať sa v zložitej situácii a nájsť správne rozhodnutie, čo vlastne so svojimi citmi urobiť.

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa

Neprehliadnite