Záleží vám na zdraví? Nejedzte tento druh čokolády!

Záleží vám na zdraví? Nejedzte tento druh čokolády!

Patríte k milovníčkam bielej čokolády? A zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo má vlastne táto biela pochúťka spoločné so skutočnou čokoládou? Hovorí sa, že čokoláda môže nášmu zdraviu dokonca prospieť, upokojiť nervy a zahnať stres. Platí to však aj o tej bielej?

Čo robí čokoládu čokoládou?
Čokoláda sa vyznačuje obsahom kakaovej zložky. V skutočných čokoládach je to kakaové maslo a kakaová hmota. Obsah týchto zložiek je, samozrejme, rôzny v závislosti od toho, o aký druh čokolády ide (mliečna, horká s rôznym obsahom kakaa). Biela čokoláda síce obsahuje kakaovú súčasť, ale je ňou len kakaové maslo, nie kakaová hmota. Okrem toho sa vyrába z mlieka a cukru. Biela čokoláda teda nie je čokoládou v pravom slova zmysle.

Z pohľadu zdravia
Biela čokoláda býva spravidla veľmi sladká a „tučná“. Avšak ani ostatné druhy čokolád nie sú v tomto smere nevinné a tiež vám dodajú kopec kalórií. Rôzne čokoládové tyčinky, či už z bielej, mliečnej alebo horkej čokolády, sú zväčša kalorickými bombami, takže týmto je lepšie sa vyhýbať alebo ich aspoň obmedziť na minimum.

Ricotta vs Mascarpone: Porovnali sme všetky zložky a máme víťaza! 

Pokiaľ vám záleží na zdraví a chcete si zlepšiť náladu, kúpte si radšej kvalitnú tmavú čokoládu s vysokým podielom kakaa (minimálne 70%). Takáto čokoláda prospeje vášmu zdraviu, zlepší vám náladu, pomôže odplaviť stres a organizmu prinesie okrem kalórií aj cenné látky, dokonca horká čokoláda zníži riziko srdcovocievnych ochorení, čo potvrdzujú aj rôzne výskumy.

Koľko toho zjete?
Nemusíte sa však obávať, že by ste si kvôli občasnej konzumácii bielej čokolády zničili zdravie alebo pribrali desať kilogramov. Ak si dáte sem-tam kúsok tejto bielej pochúťky, nič sa nestane. Pozor však, aby ste to nepreháňali.  

Rovnako to platí aj pri ostatných druhoch čokolád, i pri tej kvalitnej horkej. Vedci odporúčajú zjesť asi 20 gramov horkej čokolády s vysokým podielom kakaa, aby sa u človeka prejavili jej pozitívne účinky a aby sme si zároveň nepokazili postavu. Ako vidíte, nie je teda čokoláda ako čokoláda. Tá biela síce možno chutí výborne a lahodne, no neobsahuje látky, ktoré vám dokážu zdvihnúť náladu alebo pozitívne ovplyvniť srdce a cievy.

Vajcia na raňajky? Schudnete dvakrát rýchlejšie! (FOTO)

Autor: bb

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite