Zakázané potraviny, keď cvičíte

Zakázané potraviny, keď cvičíte

Výber potravín pre športovca počas a po tréningu je dôležitý ako pre pohodlie pri cvičení, tak pre výkon počas neho. Energetické potraviny, vrátane nápojov by mali byť hlavne ľahko stráviteľné sacharidy, ktoré môžu pomôcť zabrániť rušivým príznakom hladu počas cvičenia a udržať telo od vyčerpania a rýchlej strate energie.

Hlavným zdrojom paliva pre aktívne svaly je sacharid, ktorý je uložený vo svaloch vo forme glykogénu pred výkonom. Chvíľu trvá, kým sa úplne zaplnia zásoby. To, čo jete po cvičení môže napomáhať alebo brániť tomuto procesu.

Jesť správne potraviny v správny čas, po tréningu je nevyhnutné pre obnovu svalov a prípravy na ďalšie cvičenie. To, čo jete pred cvičením často závisí od vašich jedinečných potrieb a preferencií, ale mali by byť navrhnuté podľa intenzity, dĺžky a typu tréningu, ktorý máte v pláne robiť.

Kedy jesť pred cvičením
Cvičenie s plným žalúdkom nie je ideálne. Jedlo, ktoré zostáva v žalúdku v priebehu športovania môže spôsobiť žalúdočnú nevoľnosť a kŕče. Jedlo by sa malo aspoň 1 až 4 hodiny už tráviť, v závislosti na tom, čo a koľko ste jedli. Každý je trochu iný. Mali by ste vyskúšať pred cvičením, čo je pre vás najlepšie.

Ak cvičíte ráno po prebudení, najlepšie je privstať si a najesť sa, ale skôr viac tekuté jedlo, pretože váš žalúdok trávi tekutiny rýchlejšie. Snažte sa veľa piť zhruba pol hodinu pred cvičením.

Odporúčané potraviny
Čo konkrétne jesť pred cvičením? Je to individuálne, dá sa určiť na základe skúseností, ale niektoré usmernenia hovoria, že pevnú stravu 4 hodiny pred tréningom a to sacharidy. Nejaký proteínový nápoj zhruba 2 hodiny pred cvičením.

Tekutiny následne treba dopĺňať každú hodinu pred a po tréningu. Ak ste vytrvalostný športovec, potrebujete cukor 35 až 40 minút pred pretekmi, aby vaše energetické zásoby neklesli na nízku úroveň.

Kofeín a výkon
Kofeín pôsobí ako stimulant na centrálny nervový systém. Aj preto sa myslelo, že zvýši vytrvalosť tým, že stimuluje väčšie využívanie a premieňanie tukov na energiu, a tým aj rezerv glykogénu vo svaloch. Dlhodobý výskum však nepodporuje túto teóriu. Keď kofeín zlepšuje vytrvalosť, robí tak tým, že pôsobí ako povzbudzujúci prostriedok.

Inak môže mať vážne vedľajšie účinky, pre niektorých ľudí. U tých, ktorí sú veľmi citliví na jeho účinky sa môže vyskytnúť nevoľnosť, tras svalov a bolesti hlavy. Príliš veľa kofeínu je diuretikum, a môže viesť k dehydratácii, ktorá znižuje výkon.

Potraviny, ktorým sa vyvarovať pred tréningom

Potraviny s veľkým obsahom tukov alebo vlákninou môžu byť veľmi ťažké a pomaly stráviteľné a zostávajú v žalúdku dlhší čas. Navyše ťahajú veľa krvi do žalúdka na pomoc pri trávení, čo môže spôsobiť kŕče a nepohodlie.

Mäso, šišky, hranolky, zemiakové lupienky a cukrovinky, tomu všetkému je potrebné sa vyvarovať pred cvičením. Majte na pamäti, že každý je trochu iný a to, čo funguje u vás nemusí fungovať u druhých alebo partnera. Vezmite do úvahy individuálne preferencie.

Autor: Simona

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite