Z krvi vieme, kedy zomrieme

Z krvi vieme, kedy zomrieme

Neexistuje dôležitejšia tekutina pre náš život, ako je krv. A práve z nej sa môžeme, čo to dozvedieť. Prítomnosť mnohých chorôb v našom organizme sa zisťuje práve z laboratórnych vyšetrení tejto vzácnej tekutiny. Takýmto spôsobom môžeme objaviť i výskyt takzvaného chybného génu. Čo to je zač?

Neželané dedičstvo
Niektorí z nás dostali túto genetickú chybu od svojich rodičov do vienka. Prečo je neželaná a nebezpečná? Veď takých génov existuje na svete dosť. Ale pozor! Tento nám môže až so 100 percentnou istotou privodiť rakovinu hrubého čreva a s 85 percentnou istotou nádorové ochorenie prsníka a mozgu.

Prečo práve gén?
Vedci tvrdia že genetická predispozícia rakoviny existuje a je spojená iba s jedným génom. Na základe vyšetrenia krvi môžu s určitosťou povedať ( najmä pri nádorovom ochorení hrubého čreva), kto ochorie a kto nie. Práve zdedené formy sú v tomto prípade dôležitejšie ako faktory životného prostredia. Vznik nádorov v podstate vyplýva z bunkového rastu, ktorý sa dostal mimo kontrolu. V ľudskom genóme existuje veľa rôznych typov génov, ktoré riadia rast buniek. Vďaka nim funguje všetko tak, ako má.

Bunky rastú systematickým a presne určeným spôsobom. Ak máme chybný gén, ktorý obsahuje chybnú informáciu, všetko je inak. Pri genetickej poruche spôsobujúcej rakovinu prsníka defektný gén buď neprodukuje žiadne alebo len malé množstvo bielkovín. Práve tieto bielkoviny nás dokážu ochrániť pred nádormi.

Vedieť či nevedieť?
Pokiaľ je vo vašej rodine väčší opakovaný výskyt nádorových ochorení, radšej toto genetické vyšetrenie podstúpte. Čím skôr sa odhalí táto vada, tým býva prevencia účinnejšia. A čo urobiť, ak vám zistia z krvi prítomnosť tejto mutácie? Pri géne spôsobujúcom nádor hrubého čreva sa chirurgické odstránenie tejto časti tela rovná záchrane života. 

Síce nás čaká doživotná diéta, ale môžeme ďalej žiť. Ak sme vlastníkmi dedičnej predispozície na ochorenie rakoviny prsníkov, vzdanie sa tejto ženskej krásy nám v 90tich percentách predlží našu existenciu. V každom prípade je to ťažké rozhodnutie a vedieť o blízkosti smrti neunesie každý z nás. A pritom si môžeme myslieť, že sme na to pripravení. V danom okamihu sa všetko zmení...

Autor: Mica

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite