Z bielych škvŕn na jazyku môžete aj zomrieť!

Z bielych škvŕn na jazyku môžete aj zomrieť!

Rakovina jazyka spadá do všeobecnej kategórie pod rakovinu ústnej dutiny, čo môže mať vplyv nielen na jazyk, ale aj pery, a tkanivá vo vnútri úst, na dutiny a hrdlo. Je dôležité začať okamžite po diagnóze liečbu, pretože sa môže šíriť do ďalších oblastí tela. Ak chcete zabrániť komplikáciám, musíte rozpoznať skoré príznaky ochorenia.

1. Červené alebo biele škvrny
Chytiť rakovinu jazyka v skorých štádiách je náročné, pretože môže byť prítomná bez toho, aby vyvolala nejaké bolesti alebo jasne viditeľné príznaky. Orálnu rakovinu dokáže v ranej fáze najčastejšie zachytiť skúsený zubár, ktorý si vie všimnúť drobné zmeny v tkanivách.

Jedným z prvých včasných varovných signálov sú biele alebo červené škvrny na jazyku. Tieto fľaky sa môžu tiež vyvinúť na ďasnách alebo v iných oblastiach úst. Každá bolesť, kúsok sfarbeného tkaniva alebo iná abnormalita, ktorá sa nehojí do 14 dní, by mala byť sledovaná špecialistom.

5x naj mozgobudiče, ktoré preberú aj mŕtveho!

2. Hrudky
Hrudky alebo kusy tkaniva, ktoré sa z ničoho nič tvoria na jazyku, môžu byť ďalšie včasné varovanie a znamenie rakoviny jazyka. Fajčiari alebo pravidelní konzumenti veľké množstvo alkoholu, majú zvýšené riziko. Rakovina jazyk je liečiteľná, ak sa odhalí v skorých štádiách. Ak je podozrenie na rakovinu jazyka, lekár môže vykonať biopsiu na potvrdenie diagnózy.

3. Bolesť a krvácanie
Rakovina jazyka môže tiež bolieť, človek má pri žuvaní a prehĺtaní problémy. Okrem toho môžu rakovinové vredy jazyka ľahko krvácať. Liečba rakoviny sa prejavuje aj ako chronická bolesť v krku, alebo bolesť, ktorá vyžaruje do uší. Objavujú sa aj zmeny hlasu alebo strata citlivosti v jazyku alebo v ústach. Ak sa diagnostikuje rakovina, obyčajne sa vykoná chemoterapia, ožarovanie a operácia. Používajú sa všetky dostupné druhy liečby.

Nie je jedno, koľko kozmetického prípravku v lete použijete

Autor: bb
Foto: profimedia

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite