Wow, testuje sa vakcína proti fajčeniu!

Wow, testuje sa vakcína proti fajčeniu!

Tuhých fajčiarov sa na celom svete odhaduje niekoľko stoviek miliónov! Približne 70% z nich si želá nikdy nezačať fajčiť a chcú s fajčením prestať. V jednej horiacej cigarete nájdeme asi 4.000 rôznych chemikálií, ktoré spôsobujú zdravotné problémy. Nikotín v tabaku nám však vyrába závislosť.

Výskumníci z Weill Cornell Medical College vyvinuli a úspešne otestovali na myšiach inovatívne vakcíny na liečbu závislosti na nikotíne. Vedci popisujú, ako jediná dávka ich novej vakcíny chráni myši, počas ich života, proti závislosti na nikotíne.

Vakcína je určená pre pečeň, ktorá ako obrovská továreň stále produkuje protilátky, ktoré pohlcujú nikotín vo chvíli, keď vstupuje do krvného obehu. Je to prevencia pred tým, aby sa chemická látka dostala do mozgu, a dokonca aj do srdca.

Vakcína umožňuje telu vytvoriť si vlastné protilátky proti nikotínu, a týmto spôsobom, vytvoriť funkčnú imunitu. Existujú až dva druhy vakcín. Jednou z nich je aktívna vakcína, používa sa na ochranu človeka proti obrne či mumpsu a pasívna vakcína, ktorá dodáva hotové protilátky, ktoré vyvolávajú imunitnú odpoveď. Výskumný tím vyvinul nový, tretí druh, tzv. genetické vakcíny.

Nikotínové vakcíny sú stále v štádiu testovania. V klinických štúdiách zatiaľ neprešli, pretože poskytujú nikotínové protilátky, ktorých účinok trvá len niekoľko týždňov a vyžadujú opakované aplikácie a injekcie sú drahé. Navyše, tento druh vakcín je aj trochu nepraktický.

Potrebná dávka sa môže pre každú osobu odlišovať, a to najmä v prípade, že začne znovu fajčiť! Štúdie ukazujú, že až 80 percent fajčiarov, ktorí sa snažia prestať si cigaretu zapália zase o zhruba šesť mesiacov.

Výskumníci sa pripravujú na testovanie novej nikotínovej vakcíny u potkanov a potom v ďalších krokoch u primátov, než môžu byť testované nakoniec u ľudí. V prípade úspechu by takéto vakcíny boli najlepšie využiteľné u fajčiarov, ktorí sa zaviazali k odvykačke.

Autor: Simona

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite