Vyskúšajte ľanové semeno na prečistenie

Vyskúšajte ľanové semeno na prečistenie

Používate ľanové semeno pravidelne, alebo patríte medzi tých, čo ho síce vídavajú na regáloch v obchode, ale netušia, na čo by ho použili? Ľanové semeno je užitočným pomocníkom nielen v našej kuchyni, ale aj v ľudovom liečiteľstve. Vyskúšajte ho pre zdravie.

Vaša babička by vám asi o ľane vedela porozprávať mnoho zaujímavého. Ľan nie je len rastlina, z ktorej sa vyrábali v minulosti textílie, je to aj liečivá rastlina, ktorej semeno je všestranným liekom.

Zdravé črevá s ľanom
Svoju pozornosť by mu mali venovať predovšetkým tí, ktorí majú problémy s trávením. Ľanové semeno obsahuje slizové látky, ktoré sú vynikajúcim bojovníkom proti zápche i pri zastavovaní hnačky.

Okrem blahodarného pôsobenia na črevá zastavuje aj kašeľ, znižuje v tele „zlý“ cholesterol a pomáha pri reume. Preventívne sa zvykne užívať proti rakovine žalúdka a pri liečení žalúdočného zápalu a vredov. Nie vždy sa konzumujú len semená, v lekárni môžete ľan hľadať aj v podobe čaju či macerátu.

Pre krásu
Na liečenie zvnútra i zvonku sa používa i ľanový olej. Potierajú sa ním popáleniny a je zložkou aj vo viacerých kozmetických prípravkoch, pretože má vynikajúce regeneračné účinky.

Ľanové semeno možno použiť i pri varení či pečení, napríklad ako posýpku.

Vyskúšajte naše tipy:

Recept na zlepšenie funkcie čriev
Pol polievkovej lyžice ľanu zalejte 2 dl vriacej vody a nechajte 30 minút odstáť. Zmes síce nebude vábna, avšak o to účinnejšia, musíte ju vypiť. Najvhodnejšie ráno.

Ak sa vám zdá tento recept príliš zdĺhavý, vyskúšajte pomlieť dve až tri lyžičky semena v mlynčeku a namočte na chvíľu do vody. Potom konzumujte.

Recept na hemoroidy
Odvar z ľanu vám pomôže zmierniť aj nepríjemnosti spojené s hemoroidmi. Povarte päť minút ľanové semeno vo vode v pomere 1:0,5, po vychladnutí konzumujte.

Recept na vnútorné bolesti
Semená vložte do čistej vreckovky alebo handričky a na desať minút ju ponorte do horúcej vody, následne po jemnom vyžmýkaní prikladajte na bolestivú oblasť, napríklad na mechúr, či žalúdok.

Autor: Cole

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite