Vyrážka na bradavke môže byť smrteľná!

Vyrážka na bradavke môže byť smrteľná!

Nedáva vám spávať vyrážka, ktorá sa vám len nedávno objavila na bradavke? Čo je príčinou tohto malého pupáčika a je panika na mieste?

Mnohé ženy vydesí akákoľvek zmena na pokožke prsníka. Zvyknú sa im vyhadzovať alergické reakcie, ktoré však po niekoľkých hodinách zmiznú. V lete môžeme mať zaparenú pokožku z podprseniek.

Ak sa však objaví pupáčik na bradavke, ktorá je mimoriadne citlivá časť prsníka, nedá sa vytlačiť a žena má subjektívny pocit, že ju vyrážka bolí, možno by mala zbystriť svoju pozornosť. V prvom rade by sa mala vylúčiť iná, jednoduchá príčina, prečo máte vyrážku práve na bradavke. Ak si trháte v okolí dvorca chĺpky, potom môže ísť len o zapálený korienok.

Stačí si miesto vydezinfikovať propolisom, natrieť detským púdrom, urobí sa chrastička. Netreba sa stresovať. Ak má vyrážka len niekoľko milimetrov, je to obyčajná potnička alebo skutočne korienok chĺpku. Je to úplne normálne. Ak nechcete, aby sa vám zaparovali prsia, nemali by ste spať v tesnom oblečení a hlavne nie v podprsenke.

Stáva sa, že sa vyskytujú tieto malé vyrážky aj na genitáliách. Ak ženu nič nebolí, nemá iné sprievodné problémy, mala by skôr detoxikovať a vyčistiť si dôkladne tieto partie. Treba aj zvážiť, či nemá na vyrážky účinok antikoncepcia. Lekár môže odporučiť jej zmenu.

Z vyrážky rakovina?
Ako sa môže stať, že z obyčajnej vyrážky sa žene v tele vyvinie nebezpečná rakovina? Jej názov je Pagetova rakovina. Jej výskyt bol zaznamenaní už pred tridsiatimi rokmi.

Ide o zriedkavé ochorenie, ktoré tvorí asi jedno percento zo všetkých zhubných nádorov prsníka. Problém pri Pagetovej rakovine nastáva v prípade, keď dlho prehliadate príznaky. Často sa mylne diagnostikuje a lieči ako ekzém alebo infekcia, čo môže oneskoriť odhalenie karcinómu.

Ako sa prejavuje?
Zväčša začervenaním bradavky, jej vťahovaním, svrbením, chrastami, špecifickým druhom vyrážok. Tieto zmeny sa môžu objaviť aj ako sprievodný znak už prítomného zhubného nádoru v prsníku, ktorý sa nachádza v jeho inej časti. Preto by sme nemali brať ani vyrážky na ľahkú váhu. Karcinóm prsníka sa rýchle šíri a návšteva lekára nás nič nestojí.

Autor: Tamara

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite