Vypili ste veľa citrónky? Modlite sa...

Vypili ste veľa citrónky? Modlite sa...

Kyselina citrónová sa nachádza v rôznych druhoch ovocia a zeleniny. Vysoké koncentrácie nájdeme hlavne v citrónoch a limetkách. Používa sa aj ako prírodný konzervant, dodáva kyslú chuť potravinám a nealkoholickým nápojom. Kyselinu kúpime aj vo forme, ktorú poznajú všetci ako známu citrónku.

Nachádza sa aj v preháňadlách a v kombinácii s paracetamolom a hydrogénuhličitanom sodným funguje ako liek na zmiernenie pálenia záhy a poruchy trávenia. Príliš veľa kyseliny citrónovej však má aj svoje úskalia.

Ktoré jedlá pomôžu páliť tuky?

Bežné príznaky
Najčastejšími príznakmi predávkovania patria žalúdočné kŕče alebo bolesti, hnačka, nevoľnosť alebo vracanie, strata chuti do jedla, zvýšené potenie a opuchy a bolesti v oblasti brucha alebo v oblasti žalúdka. V zriedkavých prípadoch sa môže objaviť žltá koža. Kyselina citrónová môže byť viditeľná v stolici. Ak sa ktorýkoľvek z týchto nežiaducich účinkov vyskytne po užívaní liekov s kyselinou citrónovou, kontaktujte ihneď svojho lekára.

Menej časté príznaky
Menej časté príznaky sú vážnejšie. Symptómy zahŕňajú krvavú alebo čiernu stolicu alebo krvavý a zakalený moč. Môžete mať časté nutkanie na močenie alebo naopak zníženie množstva moču. Ďalšie príznaky môžu zahŕňať horúčku, bolesť hlavy a zvýšenie krvného tlaku. Môžete zaznamenať bolesti svalov.

Voda s citrónom nalačno? Aha, čo sa stane!

Patrí sem aj nervozita alebo nepokoj. Môže dôjsť aj na kožné vyrážky, žihľavku alebo svrbenie. Objavia sa aj vredy alebo škvrny na perách a v ústach. Môže vás tiež bolieť v krku. Opuchne vám tvár, prsty, členky, chodidlá a podobne. Máte nezvyčajné podliatiny, únavu alebo slabosť? Priberáte na váhe? Aj to môže znamenať predávkovanie kyselinou citrónovou. Môže tiež dôjsť k znecitliveniu alebo brneniu v rukách alebo nohách. Ak sa u vás objaví niektorý z týchto príznakov, navštívte lekára.

Závažné nežiaduce účinky
Závažnejšie príhody a vedľajšie účinky môžu byť veľké bolesti žalúdka, trvalá hnačka alebo zvracanie, vykašliavanie krvi, pomalé dýchanie a arytmia. V niektorých prípadoch sa môže objaviť zmätenosť, úzkosť, slabosť, podráždenosť a poruchy nálady, záchvaty a kŕče.

Všetko s mierou
Najviditeľnejší výsledok nadkonzumácie kyseliny citrónovej z obľúbeného citrónu je jej škodlivý účinok na zuby. Kyselina citrónová môže spôsobiť eróziu zubov, skloviny a zvyšuje citlivosť na teplé a studené. Citróny môžu tiež spôsobiť zmenu farby a stratu lesku na zuboch. Jesť príliš veľa citrónov môže byť nebezpečné, ak máte refluxnú chorobu pažeráka.

Obsah kyseliny v citrónoch môže zhoršiť zápal alebo podráždenie pažeráka. Aby sme skončili pekne a neodhovorili vás od citrusových plodov, citróny sú spojené s radom priaznivých účinkov na zdravie. Citróny obsahujú antioxidant vitamín C a draslík. Citróny majú tiež antibakteriálne a antivírusové vlastnosti a sú považované za pomoc pri znižovaní kyslosti v tele.

Autor: Denisa

Mohlo by vás tiež zaujímať...

Vrhli ste sa na zdravé veci s vidinou chudnutia? Dávajte si pozor, aby ste to nepreháňali. Denne totiž urobíme s množstvo omylov, ktoré nám pridávajú na váhe a vôbec si to neuvedomujeme. Čo treba ostražitejšie sledovať?

 

Zapojte sa do súťaže TU

 

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa

Neprehliadnite