Vtipné spôsoby, ako naučiť deti čítať

Vtipné spôsoby, ako naučiť deti čítať

Deti sa veľmi líšia, keď sa učia čítať. Niektoré môžu začať vo veku 3 rokov, zatiaľ čo iné môžu byť pripravené neskôr. Pokiaľ sa dieťaťu nechce čítať, neznamená to, že má problém, alebo vyrastie o niečo menej akademicky kompetentné. Jednoducho, určité časti jeho mozgu sú stále vo vývoji.

Pripravený mozog
Naučiť sa čítať znamená pre dieťa zapojiť rôzne časti mozgu spojené so sluchom, zrakom a dokonca aj s trpezlivosťou a sústredením. Rýchle a efektívne spojenie medzi týmito časťami mozgu sa zvyčajne vyvíjajú vo veku od 4 a 7 rokov. Než sa tieto spojenia úplne vyvinú a dieťa sa naučí čítať, je to dovtedy boj, ktorý vedie mozog.

Najlepšie, čo môžete urobiť, je sledovať, kedy vaše dieťa javí známky, že je na čítanie pripravené. Medzi ne patrí to, keď sa dieťa snaží napísať svoje meno či naučiť na naspamäť svoju obľúbenú knihu. Tlačiť na dieťa, aby čítalo a dávať mu inštrukcie príliš skoro môže byť frustrujúce. Keď jeho mozog nie je pripravený, môže to viesť k negatívnemu vzťahu k čítaniu.

Deti nás napodobňujú
Mnoho moderných rodičov trávi niekoľko hodín denne čítaním z obrazovky: texty, e-maily, online správy, blogy, knihy. Ale len málo z nás si nájde čas sadnúť si a prečítať si skutočnú tlačenú knihu alebo časopis. Nie je to len zábava pre nás, ale tiež skvelým príkladom pre naše deti v predškolskom veku, ktorí nás chcú tak zúfalo napodobňovať.

Je ľahké myslieť si, že by sme mali dávať našim deťom odmeny za čítanie a že to pomôže, aby začali samé od seba čítať. Výskumy opakovane preukázali, že čím viac budete odmeňovať deti za niečo, tým viac majú tendenciu strácať záujem o všetko, čo musia robiť len za odmenu. Takže tieto stimuly nie sú len neúčinné, sú skutočne kontraproduktívne.

Ako funguje knižka?

Môže sa to zdať banálne, ale len samotné sedenia a čítanie pre deti je jedným z najlepších spôsobov, ako u nich vytvoriť celoživotnú lásku k čítaniu. Vaše dieťa si vychutnáva pozornosť, zároveň sa učí zručnostiam čítania.

Prostredníctvom tohto jednoduchého aktu sledovania, sa vaše dieťa učí, ako knihy fungujú, že sa čítajú zľava doprava, že knihy majú predné a zadné strany a podobne. Rozširuje sa im slovná zásoba, v knižkách sú totiž slová, ktoré bežne nepočujú a nepoužívajú. Podporiť zručnosť dieťaťa môžete aj rôznymi rýmami, tlieskaním, spevom či tancom pri čítaní knihy. Všetky tieto veci podporujú a pomáhajú deťom pochopiť vypočuté.

Autor: Simona

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Špunti"

Poradňa

Neprehliadnite