Voňavý dych: Sliny namiesto pasty?

Voňavý dych: Sliny namiesto pasty?

Voda je nielen základnou látkou pre udržanie správnej duševnej a fyzickej rovnováhy tela, je účinná aj pre zamedzenie zlého dychu. Mnohí odborníci tvrdia, že pitie viac vody môže byť jednoduchý spôsob, ako odvrátiť zápach z úst.

Suchoty
Dehydratácia spôsobená nedostatkom vody môže viesť k zlému dychu predovšetkým preto, že ústa vyschli. Častice jedla, ktoré sa vám ešte nedostali do žalúdka, ostávajú v ústach a "pracujú" na zlom dychu.

Potraviny, takto nahromadené sa začínajú rozkladať v ústach a vyvolávajú nepríjemnú arómu. Avšak, pitná voda vymýva tieto nahromadeniny z úst. Pite viac vody aj preto, že celkovo hydratované telo je viac schopné produkovať sliny.

Sliny môžu udržať baktérie na uzde
Mikróby z jedla musia byť odvedené do žalúdka. Pri tomto úkone hrá slina neoceniteľnú úlohu ako  udržiavač sviežeho dychu a pohlcovač zápachu.

Tí, ktorí pijú hlavne sódu a iné kofeínové nápoje, ktoré telo dehydrujú, si musia neskôr dávať osviežovače dychu, keď sa chcú zbaviť nepríjemného pocitu v ústach.

Medzi veľmi rýchle a účinné osviežovače patria zubné pasty alebo cukríky na osvieženie. U deväť z desiatich ľudí sú príčinou zlého dychu baktérie žijúce v ústach. Známe ako anaeróbne baktérie, tieto mikróby žijú mimo potravinárskych častíc, ktoré uviaznu medzi našimi zubami, v malých priehlbinách a štrbinách v ústach.

Alkohol a iné chemicky sýtené nápoje môžu dočasne zlikvidovať tieto baktérie, ale nepomôžu vám v ich raste a množení po zvyšok dňa. Najhoršie, čo môžete urobiť je prestať piť na niekoľko hodín a mať sucho v ústach.  

Sliny pomáhajú zabrániť zlému dychu nasledujúcimi spôsobmi:

- Odplavujú čiastočky jedla, keď prehĺtate, takže baktérie majú menej jedla, a tak sa ich populácia oslabuje.

- Sú plné kyslíka, ktorý tiež pomáha udržať množstvo baktérií na nízkom bode, pretože tieto škodlivé mikróby radšej žijú a rozmnožia sa v miestach s nízkou hodnotou kyslíka (napr. v plaku).

- Sliny majú enzýmy, ktoré pomáhajú stimulovať tvorbu protilátok, ktoré neutralizujú baktérie a znižujú ich počet.

- Niektoré prísady pri žuvaní môžu zvýšiť hladinu slín v ústach a ešte vám pomôcť, aby bol váš dych sladší ako rozmarín, tymián, kôra škorice, aníz a koriander.

Autor: Elie

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite