Viete, že celulitída je infekcia kože?

Viete, že celulitída je infekcia kože?

Mysleli ste si, že celulitída je iba neškodne uložený tuk, ktorého sa ťažko zbaviť, ale svojím spôsobom nám zdravotne neubližuje? Budete prekvapení. Celulitída je názov pre šírenie bakteriálnej infekcie kože a tkanív pod kožou.

Za jej existenciu v našom tele môžu stafylokoky a streptokoky a ešte mnoho iných druhov baktérií. Celulitída sa objavuje v oblastiach, kde je koža otvorená, pri vredoch alebo aj po chirurgických zákrokoch.

Čo je to bakteriálna celulitída?
Je to bakteriálna infekcie kože a tkanív pod kožou. Na rozdiel od impetiga, čo je povrchná kožná infekcia, celulitída je infekcia, ktorá zahŕňa kožu v hlbšej vrstve dermy a podkožného tkaniva.

Môže tiež spôsobiť horúčku, triašku, a opuchnuté žľazy (zväčšené lymfatické uzliny). Ide o klinickú diagnózu sprevádzanú opuchom, horúčkou a nevoľnosťou. Hlavné baktérie zodpovedné za celulitídu sme už spomenuli. Medzi ďalších "pomocníkov" patrí aj pneumokok. Je pomerne častá a postihuje ľudí všetkých rás a vekových kategórií.

Kde sa objavuje?
Môže sa objaviť kdekoľvek na tele, ale najčastejšie na nohách, potom nasleduje rameno, hlava a oblasti krku. V osobitných prípadoch, napríklad po operácii sa môže rozvíjať v oblasti brucha alebo hrudníka.

Ľudia s chorobným prejavom obezity môžu mať celulitídu v koži na bruchu. Špeciálne typy celulitídy sú niekedy označené podľa umiestnenie infekcie na tele. Príklady zahŕňajú periorbitálnu (okolo očnej jamky) celulitídu, alebo bukálnu (na lícach) celulitídu.

Ten, kto dostane celulitídu má červenú, teplú pokožku, ktorá bolí a potrebuje okamžitú liečbu. Starajte sa o vašu pokožku, aby sa zabránilo zraneniu na koži.

Využívajte zvlhčovače a hydratačné krémy, chráňte pokožku pred vysúšaním a praskaním. Postihnutá oblasť zvyčajne opuchne. Snažte sa stlmiť opuchy, vyložte si postihnuté miesto nad srdce, využite obklady. Celulitída spôsobuje bolesť, ale nepoužívajte žiadne tmiace lieky.

Chráňte sa pred mykotickými infekciami
Budete musieť byť veľmi opatrní, aby ste zostali ďaleko od všetkých plesňových infekcií, ako je plesňové ochorenie nôh, inak vám hrozia ďalšie komplikácie. Ak máte cukrovku, budete musieť byť veľmi opatrní na svoje nohy. Celulitída bráni krvnému obehu, a tým môže noha ľahko chytiť infekciu.

Držte sa mimo dosahu členov rodiny, aby neochoreli. Mali by ste sa tiež vyhnúť surovému mäsu, rybám, hydine, ak je vaša pokožka prasknutá. Ak budete dodržiavať tieto pokyny, určite sa zbavíte infekcie. Tento druh celulitídy sa lieči perorálne alebo intravenózne antibiotikami. 

Autor: Emily

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite