Vianočné zvyky, ktoré sa oplatí dodržiavať

Vianočné zvyky, ktoré sa oplatí dodržiavať

Túžite nájsť toho pravého? Mať železné zdravie? Alebo plnú peňaženku? Generácie pred nami verili na kúzlo Vianoc a mágiu, ktorá im mala zabezpečiť úspešný celý rok. Skúsite si začarovať aj vy?

Slovensko je skutočne bohaté na vianočné zvyky a obyčaje. A nemyslíme tým len Štedrý deň. Už pred začiatkom adventu praktizovali ľudia magické úkony, ktoré mali pre ne podstatný význam. Dievčatá na Ondreja triasli ploty a predriekali, aby zistili, za koho sa vydajú, na Barboru odlomili konárik čerešne a čakali do Vianoc, či vykvitne – ak vykvitol, do roka mala byť z dievčiny nevesta.

Na Luciu sa vyháňali z domu zlí duchovia a mazali kľučky medom, a možno to nie je ani tak dávno, čo ste si aj vy chystali v tento deň lístočky s menami chlapcov, ktoré vám mali prezradiť, za ktorého sa raz vydáte. Štedrý deň je však na mágiu azda ešte bohatší!

Symboly a znamenia
Mnohé rodiny si dodnes uchovali niektoré zo zvykov – leje sa olovo, hádžu orechové škrupiny do kútov, na oblátkach pre zdravie jeme cesnak a pod tanierom často nájdeme tajne vloženú šupinu z kapra, aby sme boli bohatí. Niektorí dodnes nohy stola obmotávajú reťzou, aby bola rodina zdravá a súdržná. Vedeli ste však, že ak počas Štedrej večere zhasne sviečka, bude do roka úmrtie v rodine?

Pre zdravie a dlhovekosť
Oblátka s medom a cesnakom síce svieži dych nevyrobí, podľa tradícií si ale zabezpečíte zdravie na celý ďalší rok. I preto sa v minulosti podával strúčik cesnaku aj domácim zvieratám. Pozor však treba dať na stolovanie – na štedrovečernej tabuli musí byť párny počet tanierov, inak hrozí niekomu zo stolovníkov smrť. Z tohto istého dôvodu sa nesmie odbiehať od Štedrej večere. Aj obyčajné jabĺčko môže byť predzvesťou zdravia či choroby. Ak prekrojením vznikne krížik, ktosi ochorie, ak sa objaví hviezda, budete zdravá.

Nech máte šťastie v láske
Ešte stále čakáte na toho pravého? Vyčarte si ho pomocou vianočných rituálov. Podľa slovenského zvykoslovia slobodné dievčatá, ktoré vyjdú z domu počas chystania Štedrej večere, stretnú vonku aj toho pravého – a nemusí to byť práve sused. Nikoho ste nestretli? Dajte si ešte jednu šancu – podľa povery keď po večeri vynesiete smeti, stretnete muža, ktorý vám je súdený.

Ak chcete získať aspoň inciálky, ošúpte jabĺčko tak, aby šupka zostala celá, a šupu prehoďte cez plece. Písmeno, na ktoré sa najviac podobá, bude prvým písmenom v mene vášho nastávajúceho. Mimochodom, tradičný vianočný pôst držali kedysi dievčatá naozaj dobrovoľne – čím viac sa v tento deň postili, tým lepšieho muža mali získať.

Rituály pre bohatstvo
Aby bola peňaženka stále plná, oplatí sa dodržiavať hneď niekoľko zvykov. Omotávanie nitiek okolo nôh stola, aby sa zlodeji nedostali do domu či dobre známa šupinka z kapra pod tanierom sú len niektoré z obyčají pre bohatstvo rodiny. Podľa povery sa na Štedrý deň nesmie nič požičať z domu, aby nezavítala k nám bieda. Ak na stôl rozsypete trochu ovsa a jačmeňa, bude rok úrodný (alebo bohatý).

Ako je to vo svete?

  • Grékom nosí darčeky Sv. Vassilios, nie však 24. decembra, ale až na Nový rok. Ten, kto pri rozkrojení novoročného koláča objaví zlatý peniaz, bude mať úspešný rok.
  • V Írsku myslia na chudobnejších a nechávajú pootvorené dvere, na stole zasa symbolicky majú chlieb a mlieko čoby pohostenie pre Svätú rodinu.
  • Švédi na rozdiel od nás zdobia stromček až na Štedrý deň, aby im škriatok Jultomben mohol pod ním zanechať darčeky.
  • V Severnej Amerike nosí na Prvý sviatok vianočný darčeky Santa Claus a deti mu za to nechávajú v blízkosti stromčeka občerstvenie v podobe mlieka a koláčikov.

Autor: Britt

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Vianočné pele mele"

Poradňa

Neprehliadnite