Viac vody, rovná sa užšie lýtka?

Viac vody, rovná sa užšie lýtka?

Ak máte pocit, že vyzeráte ako vyhliadkový balón kvôli zadržiavaniu vody v tele, nie ste v tom sami. Rovnaký problém spája milióny iných žien, ktoré sa cítia podobne. Zadržiavanie vody je často súčasťou predmenštruačného syndrómu (PMS).

Počas tejto doby môžu hormonálne výkyvy spôsobiť katastrofu v ženskom tele. U niektorých žien mesačný nárast estrogénu zapne kohútik pre hormón aldosterón. Ten naopak spôsobuje, že obličky udržujú tekutiny a žena náhle získali niekoľko kíl na objeme.

Príznaky zadržiavania tekutín
- Opuchy postihnutých častí tela
- Nohy, členky a ruky sú často objemnejšie
- Postihnuté časti tela môžu bolieť
- Rýchle priberanie na váhe v priebehu niekoľkých dní či týždňov
- Nevysvetliteľné výkyvy váhy

Medzi niektoré z ďalších bežných príčin zadržiavanie tekutín patrí:
Horúce počasie - telo má tendenciu byť menej efektívne pri odstraňovaní tekutinu z tkanív počas letných mesiacov.

Spálenie slnkom
Koža udržuje tekutinu a napučiava v reakcii na popáleniny. Antikoncepčné tabletky obsahujú estrogén, ktorý môže vyvolať retenciu tekutín.

Diétne nedostatky ako napríklad nedostatočné množstvo bielkovin alebo vitamínu B1 (tiamín) v strave spôsobuje zadržiavanie vody. Lieky, vrátane liekov na vysoký krvný tlak, kortikosteroidy a nesteroidné protizápalové lieky, aj antidepresíva sú známe, že spôsobujú zadržiavanie tekutín

Chronická žilová nedostatočnosť - oslabené žily dolných končatín nedokážu efektívne navracať krv k srdcu. Zadržiavanie krvi môže viesť až ku kŕčovým žilám. Zadržiavanie tekutín v tele môže byť príznakom závažných základných ochorení vrátane:

Ochorenia obličiek, srdcové zlyhanie, ak srdce nepumpuje účinne, telo to kompenzuje rôznymi spôsobmi. Začína udržiavať tekutinu a zvyšuje objem krvi. To má za následok upchatie žíl, zväčšenie pečene a hromadenie tekutiny v podkožnom tkanive, čo môže spôsobiť opuch (edém) dolných končatín.

Pečeňové ochorenia - ako je napríklad ťažká cirhóza, ktorá spúšťa zlyhanie pečene. Malígny lymfedém - rakovinové nádory, ktoré blokujú štruktúry lymfatického systému, ochorenie štítnej žľazy, artritída - kĺby postihnuté niektorými druhmi artritídy majú tendenciu sa napĺňať tekutinou.

Alergická reakcia
U citlivých ľudí má telo tendenciu napučiavať v reakcii na konkrétne alergény: napríklad pri uštipnutí hmyzom. V niektorých prípadoch je ťažké reakcie vyžadujú okamžitú lekársku pomoc. Tento opuch je krátkodobý. Kým PMS je hlavnou príčinou opuchu u žien, u mužov môže skôr  súvisieť s problémami obličiek.

Vďaka účinkom gravitácie sa voda zadržiava najčastejšie v nohách, členkoch. Pokúste sa takto postihnuté nohy vykladať do vyšších polôh ako je srdce. Snažte sa udržať aj obsah sodíka pod odporúčanou dennou dávkou. Táto hodnota sa líši pre mužov, ženy a deti. Je však možné eliminovať soľ jednoducho nákupom čerstvejšej potraviny pripravovanej doma.

Pite veľa vody!
Niektoré potraviny majú trochu diuretické účinky. Trocha citrónovej šťavy vo vašej vode spôsobí častejšie močenie a zastavenie zadržiavanie vody. Brusnicový džús je ďalšie prírodné diuretikum. Jedlo s vysokým obsahom vitamínu C má prirodzené močopudné vlastnosti. Jednoducho, majte na pamäti, že čím viac budete piť, tým menej vody sa vám v tele bude zadržiavať. Organizmus nebude chcieť zadržiavať tekutiny, pretože ich do tela prirodzenou cestou nedodávate. A hlavne v lete!

Autor: Blanka

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite