Veľkosť bruška rozhoduje o zdraví srdca

Veľkosť bruška rozhoduje o zdraví srdca

Môžu mať ľudia s normálnou váhou, ale prebytkom brušného tuku vyššie riziko úmrtia na choroby srdca ako celkovo obézni jedinci? V novej štúdii vedci zistili, že iba brušný tuk (centrálna obezita) spôsobuje takmer trikrát väčšie riziko úmrtia na srdcové ochorenia, než u ľudí s normálnym pásom.

Centrálna obezita
Existuje niekoľko dôvodov, prečo centrálna obezita zvyšuje riziko úmrtia. Zvyšuje totiž inzulínovú rezistenciu! Ľudia s centrálnou obezitou majú tendenciu mať menej tuku v oblastiach, kde je tuk skôr na ochranu tela ako sú boky a nohy. Ľudia s centrálnou obezitou majú tendenciu mať aj menej svalovej hmoty.

U celkovo obéznych ľudí je kvalitatívne lepšie rozloženie telesného tuku. Obézni ľudia majú tendenciu mať tuk v tých miestach, kde môže mať spomínanú ochrannú funkciu. Navyše, majú tendenciu mať viac svalovej hmoty. Ľudia s centrálnou obezitou majú len jediný spôsob, ako znížiť riziko ochorenia a schudnúť. Musia si vybudovať svalovú hmotu!

Zdravá strava a cvičenie
Práve toto je jediný spôsob, ako naštartovať liečbu tohto problému. Na účely tejto štúdie vedci zhromaždili údaje o viac ako 12.000 mužoch a ženách. Štúdia prebehla v USA. V rámci prieskumu sa merali účastníkom hodnoty ako je váha, výška, obvod pása. Okrem toho prieskum uzatvárala aj informácia o indexe smrti.

Za viac ako 14 rokov sledovania, takmer 2500 ľudí zomrelo. Z tohto počtu bolo viac než 1100 úmrtí spôsobených kardiovaskulárnymi chorobami. Vedci vylúčili kohokoľvek v prieskume, kto mal rakovinu alebo chronickú obštrukčnú chorobu pľúc.

Bral sa do úvahy vek, pohlavie, rasa, fajčenie, vysoký krvný tlak, cukrovka a vysoký cholesterol. Mnohé štúdie preukázali, že centrálna obezita je nezávisle spojená so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych príhod.

V niektorých štúdiách o obezite, obvod pása aj podľa tejto štúdie vie lepšie predpovedať riziko ochorení a vašu kondíciu ako populárny Body Mass Index telesnej hmotnosti. BMI je meranie založené iba na výške a hmotnosti človeka. Táto štúdia upozorňuje na nebezpečenstvá spojené s prebytočným ukladaním tuku v oblasti brucha. Už ste si zmerali váš obvod pása? Koľko centimetrov je tam navyše?

Prečítajte si aj: Menšie bruško hneď a zaraz!

Autor: Simona

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite