Veľké prsia nepotrebujú podprsenku?

Veľké prsia nepotrebujú podprsenku?

Väčšina z nás si asi nevie predstaviť svoj život bez podprsenky. Tento kúsok spodnej bielizne máme na sebe spravidla každý deň a niektoré ženy v podprsenke aj spia. No napadlo vás niekedy, či vlastne podprsenku skutočne potrebujeme?

Skutočná potreba?
Keď dievča príde do istého veku, začne sa jej telo meniť a týka sa to aj pŕs, ktoré začnú rásť. A vtedy zvyčajne prichádza na rad aj nákup prvej podprsenky, čo berieme ako samozrejmosť. Ktoré dievča alebo dospelá žena si kladie otázku, či vôbec podprsenku potrebujeme?

Podprsenky nezlepšujú zdravie našich prsníkov, len im môžu dodať lepší vzhľad. Tento kúsok bielizne nosíme skôr z kultúrnych a sociálnych dôvodov a nie preto, že by to bolo naozaj potrebné alebo prospešné.

Podprsenky sa stali sexi doplnkom, ktorý nám pomáha „vyrobiť“ z našich pŕs také, aké by sme ich chceli mať. Na to slúžia aj rôzne vypchávky, ktoré vyčaria väčší obsah dekoltu.
Podprsenka nie je bežnou súčasťou života žien vo všetkých krajinách alebo všetkých etnikách. Avšak vo väčšine krajín je to celkom udomácnená vecička, bez ktorej by ženy ani nevyšli von.

Zdravie?
Máte pocit, že bez podprsenky sú vaše prsia ohrozené „ovisnutím“? Domnienka, že podprsenka pomáha predchádzať ovisnutiu prsníkov, je skutočne len domnienkou, hoci pevne zakotvenou v našich mysliach. Nie je dokázané, že by podprsenka dokázala tomuto prirodzenému javu predísť.

Okrem toho, ženy často nosia podprsenky nevhodného tvaru alebo veľkosti. A takáto podprsenka môže spôsobiť bolesti prsníkov, nepríjemné pocity. Dokonca nosenie podprsenky (obzvlášť dlhodobo každý deň, prípadne i na spanie) zvyšuje riziko rakoviny prsníka.

Je to zrejme spôsobené tým, že podprsenky stláčajú prsia a bránia prirodzenému prúdeniu lymfy. Tým dochádza k hromadeniu toxických látok v tele. Nehovoriac o tom, že niektoré podprsenky môžu obsahovať škodlivé chemické látky (napríklad farbivá), ktoré prenikajú do organizmu a dokážu narobiť problémy.

Keď máte veľké prsia
Niektoré ženy majú príliš veľké prsia a majú pocit, že z toho dôvodu je pre ne podprsenka nevyhnutná. Sú lekári a odborníci, ktorí hovoria, že podprsenka môže týmto ženám naozaj pomôcť, no aj takí, ktorí tomu veľmi neveria. V podstate je len a len na vás, ako sa cítite lepšie. Či s podprsenkou alebo bez nej.

Aj vy máte pocit, že z podprseniek sa stala prirodzená súčasť nášho života? Ťažko ju však možno nazvať prirodzenou, keďže bola vymyslená módnym priemyslom (jej predchodcom bol korzet) a o jej nevyhnutnosti skutočne nemôže byť reči. A čo vy? Cítite sa lepšie bez podprsenky alebo v podprsenke?

Autor: Mária

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite