Vedci zistili, čo robí páry šťastnými!

Vedci zistili, čo robí páry šťastnými!

Univerzálny recept na šťastný vzťah neexistuje, ale odborníci vravia, že predsa len existujú určité zásady, ktorých dodržiavanie dáva väčšie šance na vytvorenie harmonického vzťahu.

„Horúcu polievočku“ jedia doma
V každom vzťahu je to občas ako na hojdačke. Aj vo funkčnom vzťahu prídu dni, počas ktorých sa do vzťahu vkradne nepokoj, menšia kríza či hádka. Najhorším riešením je, ak sa hociktorý z partnerov rozhodne „posťažovať sa“ na vzťah kamarátom, susede, mamičke či sestre namiesto toho, aby si obaja partneri spolu sadli a hľadali riešenie. Vynášanie problémov zo vzťahu nie je fér a málokedy pomôže. Ak partneri potrebujú pomoc zvonku, namieste je návšteva odborníka - psychológa, ktorý páru dokáže pomôcť.

Dbajú na dotyk
Nie je podstatou neustále byť na seba nalepení. To je výsada zamilovaných v prvých fázach vzťahu. Šťastné páry ale vedia, že letmý dotyk, bozk, objatie či pritúlenie povedia viac, než množstvo slov. Šťastné páry nikdy nezabúdajú na dotyky spojené s nežným pohľadom alebo úsmevom.

Vzájomné ocenenie

Často sa stáva, že v partnerstve začneme brať ako samozrejmé, že ten druhý umýva riad, učí sa s dieťaťom, opravuje pokazené veci, vyžehlí a podobne. V spokojných vzťahoch sa však nikdy nezabúda na ocenenie, poďakovanie a poukázanie na to, že si neustále aj po rokoch vážime, čo ten druhý pre rodinu robí. Opäť nejde o to, aby sme každú chvíľu chválili, ale aby sme neskĺzli do samozrejmosti, že nejaká domáca činnosť je povinnosťou toho druhého, lebo nie je.

Konštruktívna hádka
Nie je hádka ako hádka! Mnohí ľudia vo vzťahu nevedia, akým spôsobom hovoriť o svojich pocitoch a sklamaniach, a preto na partnera kričia, vyvolávajú v ňom pocity viny, kritizujú ho a útočia. Takýto postoj však nikdy neprinesie porozumenie a ochotu riešiť konflikty. Existujú však zásady konštruktívnej hádky, ktoré ak páry realizujú, dokážu vyriešiť nejeden náročný problém. Spomínané zásady si môžete nájsť na rôznych internetových stránkach, respektíve môžete navštíviť psychológa, ktorý si ich s vami ochotne preberie.

Sú sami sebou
Táto doba je špecifická tým, že núti ľudí štylizovať sa do očakávaných póz. Reklama či média vytvárajú na ľudí tlak, ako má vyzerať šťastný vzťah a mnohí sa ho snažia napodobňovať. Tento ideál, ktorý nám ponúkajú „celebrity“ však nemá nič spoločné s reálnym životom. Preto šťastné páry sa snažia byť samými sebou, navzájom sa počúvajú a nerobia veci len preto, lebo je to in.

Neklamú si
Nehovoriť partnerovi úplne všetko a nezaťažovať ho niektorými drobnosťami je vo vzťahu úplne prirodzené. Avšak zámerne niečo zatajovať, skresľovať skutočnosť vo svoj prospech či nebodaj otvorene klamať je niečo, čo do férového vzťahu absolútne nepatrí.

Dôvera je základný pilier každého šťastného vzťahu a klamstvo dôveru otriasa priamo v jeho základoch. Preto, ak vám záleží na partnerovi, ak si ho vážite a chcete budovať seriózny vzťah, neklamte si navzájom.

Spoločné zážitky
Šťastný pocit vo vzťahu môžete nadobudnúť vtedy, ak rozumne rozložíte váš voľný čas. Niektoré páry trávia minimum času spoločne, aby si napĺňali svoje vlastné potreby, iné páry sú zase nerozlučne spolu a zabúdajú na vlastné potreby.

Vyvážený vzťah je vtedy, ak spoločnou komunikáciou a dohodou dôjdete k takému rozdeleniu času, aby ste mali pocit, že máte priestor aj na seba a svoje potreby, ale dokážete tráviť čas aj spoločne a zažívate  spoločné zážitky, ktoré vás posúvajú dopredu. Šťastné páry pochopili, že spokojnosť vo vzťahu sa nedá docieliť obmedzovaním osobného voľného času, ale ani zanedbávaním spoločného trávenia voľného času.

Autor: Radomír

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Manželstvo"

Poradňa

Neprehliadnite