Večer si treba čistiť zuby inak!

Večer si treba čistiť zuby inak!

Máte pekné zdravé zuby? Zdravie a krása v tomto prípade idú ruka v ruke. Celá starostlivosť o ústnu dutinu stojí na niekoľkých jednoduchých zásadách a hlavne pravidelnosti. Smutným faktom však je, že väčšina z nás si čistí zuby nesprávne a nedostatočne. Už od malička nás učili, že si zuby treba umývať pravidelne a poriadne. Pre mnohých z nás to však týmto končí. Základné zásady by sme však mali ovládať všetci a pravidelne si ich opakovať s našim zubárom.

Zmena kefky
Nemusíte si kupovať drahú zubnú kefku, mala by však byť funkčná, teda mať kvalitné štetiny, ktorými sa dostanete aj na menej prístupné miesta v ústach. Zubná kefka je mimoriadne dôležitá, omnoho dôležitejšie než zubná pasta. Kvalitne si môžete zuby vyčistiť aj bez pasty, ale ak kefka nie je funkčná, trpia tým aj zuby a ďasná. Kefku v pravidelných intervaloch meňte, aspoň každé tri mesiace a po každej chorobe. Okrem klasickej zubnej kefky by ste si mali zadovážiť aj pomôcky na medzizubné čistenie. Správnu techniku čistenia by vám mal ukázať váš zubár.

Ako na to?
Zuby začíname umývať hore, postupujeme krúživým pohybom z každej strany zubu postupne zub za zubom. Umývanie by nemalo byť mechanické či bezmyšliekovité, na celý proces je nutné sa sústrediť. Mimoriadne dôkladne je potrebné očistiť stoličky v zadnej časti ústnej dutiny. Až po vyčistení horných zubov prechádzame na spodné. Možno máte pocit, že si čistíte zuby dostatočne, nestáva sa vám však, že vám zubár pri každej prevencii objaví kaz práve na stoličkách? Je to jednoznačne znamenie, že je nutné tieto zuby začať čistiť efektívnejšie.

Milovať sa, keď vám nefungujú obličky? Čo vám hrozí?

Večer trochu inak
Po základnom vyčistení zubov je možné očistiť pomocou zubnej kefky aj jazyk. Následne si po vypláchnutí môžete vyčistiť medzizubné priestory zubnou niťou, alebo špeciálnou zubnou kefkou. Toto dočistenie je dôležité hlavne večer. Občas sa stáva, že na umývanie zabudneme, či ho proste nestíhame. Dôležité je napomôcť očiste ústnej dutiny. Môžete využiť jednoduchý trik - nie, neodporúčame vám použiť žuvačku, ale jablko. Áno, toto „obyčajné ovocie" vám raz za čas dokáže nahradiť umývanie zubov.

Náš tip:
Len umývanie nestačí. Ak chcete zlepšiť zdravie svojich zubov (a svoje zdravie celkovo), zaraďte do svojej stravy viac čerstvej zeleniny a ovocia, a vyhýbajte sa spracovaným potravinám plným cukru a náhradných sladidiel.

Pozrite sa, čo urobí pôrod s vašou vagínou, alebo radšej nie

Autor: mj
Foto: profimedia

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite