Vážne ochorenie, ktoré hrozí každému: Aby vám nemuseli amputovať prsty!

Vážne ochorenie, ktoré hrozí každému: Aby vám nemuseli amputovať prsty!

Systémová sklerodermia je veľmi závažná choroba zo všetkých reumatických ochorení. Telo totiž pri nej ničí samo seba. Prejavuje sa to imunitnou reakciou proti vlastnému tkanivu. Pri tomto ochorení spojivového tkaniva vznikajú v tele autoprotilátky postihujúce kožu, steny ciev a vnútorných orgánov.

Nedokrvené prsty začnú odumierať
Najčastejším a najzreteľnejším prejavom systémovej sklerózy je tzv. Raynaudov fenomén. Postihnuté cievy abnormálne reagujú na chlad, emócie a pod. Nadmerné zúženie ciev vedie k zmenám farby prstov a nakoniec ku vzniku ischemických komplikácií tkaniva na prstoch. To znamená, že prst najskôr zmení farbu a s pokračujúcim nedokrvením začne nevyživované tkanivo odumierať. Tieto vredy na prstoch spôsobujú chorým výraznú bolesť, obmedzujú funkciu prstov, sťažujú a spomaľujú proces hojenia i bežných poranení a odrenín.

Z bielych škvŕn na jazyku môžete aj zomrieť!

Každá infekcia je hrozivá
Pri preniknutí infekcie hlbšie môže dôjsť k zápalovým poškodeniam kostného tkaniva, ktoré môže skončiť amputáciou článkov prstov či môže prísť k ich samovoľnému oddeleniu. Choroba môže postihnúť i celý tráviaci systém, svalový a kostrový systém, pľúca, srdce aj obličky. Dôvod vzniku ochorenia nie je presne známy, ale predpokladá sa vplyv genetických faktorov, hormonálnych, infekčných a toxického prostredia.

Ste stále zhrbená? Poradíme, ako si nezničiť v práci chrbticu

Autor: mj
Foto: Shutterstock

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite