Vagína po pôrode: Užšia alebo širšia?

Vagína po pôrode: Užšia alebo širšia?

Nie je tajomstvom, aj keď ešte stále tabuizovanou témou, že vzhľad a funkčnosť vagíny po pôrode sa môže zmeniť. Ako všetky intímne časti nášho tela, vieme, že aj toto je veľmi individuálne, žien s podobnými príznakmi je však mnoho.

Najlepším generátorom sexuálnych problémov súvisiacich s materstvom je čas. Kým sa telo ženy po prirodzenom pôrode spamätá, môže to trvať zopár týždňov, ale aj niekoľko mesiacov a oba prípady sú v poriadku.

Čo sa môže stať?
Pokles maternice či pošvových stien, ktoré bábätko skrátka vytlačí. Pre vaše telo nemusia byť nebezpečné, ani nemusia znížiť funkčnosť pohlavného orgánu, neschopnosť sexuálneho styku môže byť pocitová. Poranenie pri pôrode, zlé zašitie či hojenie tiež zohrá úlohu, ktorá sex môže načas zamedziť.

Stratený penis
Pôrod bez zásahov má na obnovenie vagíny najlepšie dispozície. Závisí aj od vášho typu postavy a osobných telesných predpokladov, či vagína bude časom užšia alebo širšia. Väčšina sexuologických sťažností žien smeruje na prílišnú tesnosť, než na roztiahnutosť vagíny. Aj keď vaše milostné ústrojenstvo po čase znova nadobudne pružnosť, nie je vylúčené, že rokmi prispôsobivosť vagíny trocha ochabne.

A keďže pošva nie je všemocná a na pôžitok vplýva najmä dráždenie klitorisu a vaginálne svalstvo, nič nie je stratené. Kegelove cviky vám majú spevniť medzinožie tak, aby znova prinášalo rozkoš. Stačí len vytrvať. Iné sexuálne praktiky vám zase oživia milostný život, zaručia vám nové skúsenosti a pôžitok aj bez prenikania do pošvy.

Gynekológovia a sexuológovia radia, že pred krajným rozhodnutím v podobe plastiky, rejuvenizácie vagíny (ktorou tiež nič nie je zaručené) máte uprednostniť najskôr cvičenie, zmenu sexuálnych polôh a praktík a sexuologickú poradňu.

Silná psychika
Ako sa ukazuje, zmena ženského tela nehrá až takú významnú úlohu v sexuálnych problémoch, ako tá duševná. Lekári vravia, že ak z anatomického hľadiska je všetko v poriadku, problém treba hľadať aj inde alebo mu dať čas.

Rôzne fóbie zo zlyhania a traumy z prekonaného pôrodu vám bránia sa uvoľniť a priamo túžiť po partnerovi, čo je základným kameňom každého dobrého milovania. Traumy údajne mávajú aj muži – z toho, že vám milovaním ublížia a podobne.

Veľkým problémom podľa sexuológov je aj to, že ženy úzkostlivo hľadia len na mužovo blaho – iste ste už počuli desiatky ženských sťažností typu – moje telo sa zmenilo, asi ho už neuspokojujem, čo keď si nájde inú? Do pohlavného styku sa tak ešte nepripravené nútia a robia ním sebe aj partnerovi viac škody, ako úžitku. Otvorený rozhovor trebárs aj pred odborníkom vám možno pomôže viac, ako neustále definovanie zmien v medzinoží.

Autor: Mirka

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa

Neprehliadnite