V tejto robote si zlikvidujete pľúca: Číslo 6 je úplne najhoršie!

V tejto robote si zlikvidujete pľúca: Číslo 6 je úplne najhoršie!

Nie každá práca je z hygienického hľadiska ošetrená natoľko, že si môžeme povedať, že je aj zdraviu neškodná. Každý rok pribúda pacientov s ochorením pľúc. Každý rok ich len v USA zomrie niekoľko desiatok tisíc na rakovinu pľúc..

Väčšine chorôb z povolania však môžeme predísť. Stačí znížiť riziko ochorenia a eliminovať škodlivé vplyvy v oblasti nebezpečnej pre naše zdravie. Upozorňujeme vás na pár zamestnaní, kde trpia vaše pľúca najviac.

1. Stavba

Pracovníci, ktorí vdychujú prach v demolácií alebo renovácií sa môžu viac vystavovať riziku rakoviny pľúc. Mezotelióm a azbestóza sú choroby, ktoré spôsobujú stuhnutie a zjazvenie pľúc. Obávať sa môže človek, ktorý v takomto prostredí pracuje vyše 20 rokov neprestajne. Aj keď je veľa výrobkov obsahujúcich azbest zakázaných, nie je dosť ochranných pomôcok, vrátane respirátorov pri práci v okolí starších budov.

2. Výroba
V továrni môžu byť pracovníci vystavení pôsobeniu prachu, chemikáliám a plynom. V potravinárskych prevádzkach sa používajú diacetyl-aromatické látky, rovnako aj v rýchlych občerstveniach, všetko môže pôsobiť zničujúco na pľúca.

3. Zdravotná starostlivosť
Cca 12% zdravotníckych pracovníkov je citlivých na stopy pušného prachu nájdených v latexových rukaviciach, ktoré môžu spôsobiť ťažké reakcie až astmu. Aj keď ich sami nepoužívate, keď si ich zloží osoba dole v rovnakej miestnosti, kúsky latexu sa dostávajú do vzduchu. Niektoré nemocnice prešli na rukavice nesyntetické, bez latexu.

4. Textilka
"Hnedé ochorenie pľúc" je bežná choroba u textilných robotníkov, ktorí pracujú na čalúnení, výrobe uterákov, ponožiek, posteľnej bielizne a oblečení. Môžu totiž vdychovať častice prepustené z bavlny alebo iných materiálov. Keď je bavlna roztrhaná, vytvára obrovské množstvo prachu a môže spôsobiť značné pľúcne obštrukcie. Nosiť masku a lepšie vetranie v pracovnom prostredí môže byť prínosom.

Tajomný spôsob liečby: Pre TOTO sa bojíme k psychiatrovi!

5. Barmani
Podávanie nápojov v zafajčených miestnostiach znamená pre barmanov riziko ochorenia pľúc, najmä ak sú pravidelne vystavení pasívnemu fajčeniu po mnoho rokov. Dnes už veľa štátov zakázalo fajčenie v reštauráciách a baroch, čo malo značný podiel na štatistike zdravia ľudí, ktorí pracujú v tejto oblasti. Podľa poslednej štúdie sa zdravie dýchacích ciest medzi barmanmi v mestách výrazne zlepšilo. Ak pracujete v meste, ktoré stále umožňuje fajčenie v baroch, treba mať dobrý ventilačný systém.

6. Pekárne
Pečenie je najhoršie možné zamestnanie, ktoré provokuje pľúca a vyrába astmu. Každý rok vzrastá počet chorých na astmu zhruba o 15% nových prípadov u dospelých pekárov. Pekári, ktorí sú vystavení prachu z múky, majú vyššie riziko vzniku alergickej senzibilizácie. Dobré vetranie a použitie ochrannej masky môže pomôcť predchádzať chorobám.

7. Doprava
Vodiči kamiónov, ktorí vykladajú a nakladajú tovar na nakladacie dosky, železničný priemysel a jeho pracovníci môžu byť v ohrození z výfukových plynov vznetového motora. V roku 2004 sa našla súvislosť medzi vyššou mierou ochorení pľúc a úmrtím na rakovinu medzi železničiari  po tom, čo prešiel priemysel z uhlia na naftu v roku 1950. Hoci motory teraz vypúšťajú menej výfukových plynov vďaka vylepšeniam, používanie motora je stále veľmi rozšírené. Pobyt mimo priamej línie výfukových plynov a nosenie ochrannej masky znižuje riziko ochorenia pľúc.

Lenivá jar? Kdeže, TAKTO rozhýbete telo a spálite kalórie

Autor: Hana

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite