V rodinách, kde to klape, sa rodičia ani deti nedelia na vlastných a nevlastných

V rodinách, kde to klape, sa rodičia ani deti nedelia na vlastných a nevlastných

Občas sa stane, že sa žena zaľúbi do muža, ktorý má dieťa alebo deti z predchádzajúceho vzťahu. Veď aj rozvedení ľudia túžia po láske a hľadajú si nové zväzky. Do ich života vstupujú noví partneri, nové deti a rodia sa ďalšie deti.

V rodinách, kde to klape, sa rodičia ani deti nedelia na vlastných a nevlastných. V niektorých zmiešaných rodinách sú však vzťahy pekne napäté. Najmenšie deti bývajú väčšinou bezproblémové a získať si ich priazeň nebýva zložité. S tými staršími to už býva boj typu kto z koho.

Všetko chce svoj čas
V prvom rade sa musíte dohodnúť so svojím partnerom, aby ste ťahali za jeden koniec. Prijmite skutočnosť, že váš partner je niečí exmanžel. Vytvoreniu nových vzťahov dajte čas, ale pritom sa venujte sa deťom svojho partnera a spoznávajte ich. Nebojte sa zaujať dôležité miesto v rodine, ale neberte na seba úlohu autoritatívneho rodiča. Úloha každého člena rodiny sa musí postupne vyvíjať.

Nesnažte sa ich prevychovať
Rešpektujte rozdiely dvoch rodín. Partnerove deti možno boli vychované inak ako vaše, uvedomte si, že sa vám ich možno nepodarí prevychovať, nech robíte čokoľvek.  

Škôlka bez strachu? Choďte si ju s dieťaťom predtým pozrieť

Nevlastná matka = macocha
Zrejme rozprávky sa postarali o to, aby sme si macochu predstavili ako bezcitnú strigu, ktorá pre svoje nevlastné dieťa nemá ani len pekného slova. Realita však nebýva až taká krutá. Z nevlastných rodičov sa stávajú fajn kamaráti a často pristupujú k výchove detí zodpovednejšie ako vlastní rodičia.

Nevlastná matka má však nevďačnejšiu úlohu. Prakticky zo dňa na deň sa stane niekoľkonásobnou mamou, ktorá musí počítať s tým, že sa jej partnerove deti nevrhnú hneď okolo krku. Pravdepodobnejšie je, že ju budú vnímať ako súpera.

Život bez nich by bol jednoduchší

Ak si s partnerovými deťmi nerozumiete, nebude pre vás ťažké predstaviť si život bez nich. Pre vášho partnera však zrejme budú jeho potomkovia dôležití. Pamätajte si, všetko potrebuje čas, nelámte palicu a pokúste sa zhodnotiť situáciu. Pouvažujte, čo by ste mohli urobiť vy.

Prázdniny bez následkov: Aby sa deti vrátili do školy zdravé!

Ak však dôjde napriek vašej snahe k otvorenému konfliktu, nekričte, nevyčítajte, nezakazujte. Tu platí jediná zásada: kto zvýši hlas, prehráva. V hneve určite neohovárajte neprítomnú matku dieťaťa a jej výchovné praktiky. Myslite aj na to, že puberta je náročné obdobie aj pre rodinu s vlastnými deťmi.

Autor: mj
Foto: Shutterstock

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa

Neprehliadnite