V čom je druhé tehotenstvo iné?

V čom je druhé tehotenstvo iné?

Tehotenstvo je pre každú ženu zaiste veľmi výnimočným obdobím spojeným s množstvom rôznych telesných i psychických zmien a pocitov. Väčšinou však žena prežíva prvé tehotenstvo odlišne než tie ďalšie – prvé je jednoducho prvé.

Je druhé tehotenstvo iné?
Byť druhýkrát tehotná už nie je taký krok do neznáma. Už totiž viete, čo vás približne čaká, i keď každé tehotenstvo je individuálne a nemožno očakávať, že bude prebiehať celkom rovnako ako to prvé.

Mamičkám, ktoré čakajú druhé bábätko často ubehne týchto ďalších deväť mesiacov akosi rýchlejšie, pretože už jedno dieťa majú a popri starostlivosti o dcérku či synčeka nemajú toľko času na aktívne prežívanie nového tehotenstva. Samozrejme, veľa záleží od toho, v akom veku je vaše prvorodené dieťa a koľo starostlivosti si vyžaduje.

V druhom tehotenstve tiež veľa žien cíti pohyby bábätka o trošku skôr, než v tom prvom a takisto bruško zvykne „vykuknúť“ rýchlejšie.

Zrejme budete aj podstatne pokojnejšia – viete, čo vás čaká, aké vyšetrenia podstúpite, čo sa v tehotenstve môže a čo nie, a podobne. Jednoducho, už budete „oťukaná“ tehuľka.
Zo zdravotného hľadiska je druhé tehotenstvo individuálne a ak ste prvé prežili bez problémov, nie je to vôbec záruka, že to tak bude aj teraz.


Je veľká pravdepodobnosť, že druhý pôrod bude o niečo ľahší alebo aspoň rýchlejší.

Strach z pôrodu?
Ak čakáte druhé bábätko, viete už aj to, čo je to pôrod. Aj keď nejedna mamička je v tomto ohľade pokojná, pretože už si jeden pôrod zažila a ďalšieho sa tak nebojí, často je to práve naopak. Najmä v prípade, že bol prvý pôrod obzvlášť vyčerpávajúci a žena má naň nepríjemnné spomienky.

Aj z toho sa však dá vyťažiť – druhýkrát sa na svoj pôrod môžete totiž omnoho lepšie pripraviť, nakoľko viete, čo vám pri tom prvom chýbalo alebo prekážalo.

Napriek tomu, že ani pôrod sa nedá vopred predpovedať, je veľká pravdepodobnosť, že ten druhý bude o niečo ľahší alebo aspoň rýchlejší.

Nové obavy
V prvom tehotenstve riešia ženy trochu odlišné problémy a trápia ich iné obavy ako v tom druhom. Očakávanie druhého dieťaťa so sebou často prináša strach z toho, či žena dokáže rovnomerne rozdeliť svoju lásku medzi obe deti, či starší súrodenec nebude príliš žiarliť a ako to všetko zvládne s dvoma deťmi. Tieto veci sa však skutočne vopred vyriešiť nedajú, takže sa snažte na to veľmi nemyslieť, aby ste sa zbytočne nevyčerpávali. Na prvé týždne po pôrode si môžete dohodnúť pomoc partnera, babičiek, kamarátok či iných známych, aby ste sa mohli ľahšie zabehnúť.

Aj keď to môže byť druhýkrát ťažšie, skúste si nájsť dostatok času na oddych a na vychutnávanie si svojho druhého tehotenského bruška – veď veľakrát je druhé tehotenstvo zároveň aj tým posledným v živote ženy, tak si ho užite, ako sa len dá.

Autor: Diana

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa

Neprehliadnite