Uzliny: Ktoré sa zväčšujú bez rizika?

Uzliny: Ktoré sa zväčšujú bez rizika?

Lymfatické uzliny sú umiestnené po celom tele. Niektoré z nich sú priamo pod kožou, zatiaľ čo iné sú hlboko v tele. Dokonca aj tie povrchné (priliehajúce ku koži) nie sú zvyčajne viditeľné alebo hmatateľné, ak nie sú opuchnuté alebo zväčšené z nejakého dôvodu.

Lymfatické uzliny zvyčajne splývajú v rôznych častiach tela, kde sú zodpovedné za filtrovanie krvi a plnenie imunologickej funkcie pre danú oblasť.

Môžu sa kedykoľvek zduriť
Neexistuje žiadna špecifická liečba zdurenia lymfatických uzlín. Všeobecne platí, že je potrebné liečiť príčinu ich zväčšenia. Liečba napr. infekcie spôsobujúcej opuch lymfatických uzlín má za následok jeho ústup. 

Kedy navštíviť lekára kvôli zdureným uzlinám? Ak je zdurenie lymfatických uzlín spojené s horúčkami, nočným potením či stratou hmotnosti, a pacient nemá žiadnu zjavnú infekciu, je potrebné vyšetrenie. Aj ľudia, ktorí boli riadne liečení na infekciu, ale majú trvalé zdurenie lymfatických uzlín, ktoré po liečbe neprešlo, by mali navštíviť lekára.

Kedy si nerobiť zo zväčšených uzlín starosti?
Existuje mnoho dospelých lymfatických uzlov v rôznych častiach tela, ktoré sú opuchnuté z rôznych dôvodov. Mnoho ľudí ich cíti na krku, za uchom, pod čeľusťou, nad kľúčnou kosťou, pod pažou a okolo slabín.

Zdurenie lymfatických uzlín na krku alebo pod čeľusťou je najčastejšie. Môže predstavovať infekcie okolo tejto oblasti, ako je zubná infekcia alebo absces, krčná infekcia, vírusové choroby, alebo infekcie horných dýchacích ciest.

Väčšina príčin zdurenia lymfatických uzlín v tejto oblasti je neškodných. Zdurenie uzlín za uchom môže byť aj odpoveďou na infekciu okolo vlasovej pokožky, prípadne očných spojiviek.

Lymfatické uzliny v podpazuší sú anatomicky dôležité pri odhaľovaní karcinómu prsníka. Hrajú dôležitú úlohu pri stanovení rozsahu a prognózy ochorenia a pri odstránení nádorového tkaniva z prsníka. Tieto uzliny môžu byť tiež aktívne a zväčšené kvôli traume alebo infekcii ramena na rovnakej strane.

Čo je už vážne?
Zväčšené lymfatické uzliny nad kľúčnou kosťou sa vždy považujú za abnormálne. Všeobecne naznačujú rakovinu. Príklady môžu zahŕňať rakovinu pľúc, lymfóm v hrudnej dutine alebo prsníka. Občas aj vzdialenejšie rakoviny môžu zduriť tieto uzliny ako je rakovina genitálií alebo rakovina hrubého čreva. Niektoré benígne príčiny zdurenia uzlín nad kľúčnou kosťou môžu zahŕňať tuberkulózu alebo sarkoidózu.

Zdurenie lymfatických uzlín v slabinách môže byť normálne u mladých ľudí. Avšak, môžu reagovať na niektorú z pohlavne prenosných chorôb, alebo na rakovinu genitálií, alebo infekciu dolných končatín.

Autor: Mirka

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite