Už ste počuli o brušnej migréne?

Už ste počuli o brušnej migréne?

Brušná migréna je variant migrény. Zvyčajne sa vyskytuje u detí, ktoré majú v rodinnej anamnéze migrény. Brušné migrény sú zriedkavé u dospelých. Ženy sú viac postihnuté ako muži. Deťom, ktoré zažijú brušné migrény im zvyčajne aj zostarnú.

Bolesť sa vyskytuje v bruchu
Zvyčajne je to v blízkosti pupku. Brušné migrény sa často vyskytujú ako spúšťacia reakcia na migrény. Môžu spôsobiť silné bolesti brucha, nevoľnosť, brušné kŕče a často zvracanie.

Čo spôsobuje brušné migrény?
Presná príčina brušných migrén nebola objavená, ale jedna teória hovorí, že brušné migrény sú spôsobené zmenami dvoch chemikálií, histamínu a serotonínu. Obe z nich sa vyskytujú prirodzene v tele.

Tieto chemické zmeny by mohli prispieť k obom migrénami a bolestiam brucha. Odborníci veria, že každodenný stres a úzkosť môžu spôsobiť výkyvy v týchto telesných chemických látkach. Tu je rastúca podpora pre teóriu, že nevysvetliteľná bolesť brucha môže mať psychologický spúšťač.

Navyše, potraviny ako je čokoláda, čínske jedlo a spracované mäso, ktoré obsahujú určité chemikálie (dusitany) môžu tiež vyvolať brušné migrény, aj nadmerné prehĺtanie má podobné gastrointestinálne symptómy. Výsledkom je nadúvanie.

Aké sú príznaky brušnej migrény?
Akútna, ťažká bolesť brucha, ktorá je spojená s nevoľnosťou, ďalej vracanie, bledosť, neschopnosť jesť. Bolesť brucha môže trvať najkratšie jednu hodinu alebo aj tri dni v kuse.

Migréne zvyčajne predchádza "aura", ktorú poškodený môže vnímať, bolesť hlavy prechádza do brucha. Brušné migrény, aj keď sú často náhle a pomerne ťažké, sa môžu vyskytnúť aj bez varovných príznakov a môžu zvýšiť úzkosť pacienta.

Ako sa brušné migrény diagnostikujú?
Diagnostika brušnej migrény je ťažká. Deti majú problém rozlišovať vlastnosti brušnej migrény s bežnými bolesťami brucha, žalúdočnou chrípkou alebo inými gastrointestinálnymi ochoreniami. Rodinná anamnéza je kľúčovým faktorom pri určovaní možnosti brušných migrén.

Ako sa liečiť?

Špecifická liečba brušných migrén nebola stanovená. Lekári preto liečia aj brušnú migrénu ako všetky ostatné migrény. Podávajú sa blokátory serotonínu či tricyklické antidepresíva. S potrebným vzdelaním, môžu deti a dospelí vysledovať spúšťače brušných migrén.

Ako sme spomínali niekedy potraviny ako čokoláda alebo čínske jedlo, ktoré obsahuje glutaman sodný môže zvýšiť možnosť brušných migrén. Týmto potravinám sa preto treba vyhnúť. Zvládanie stresu spolu so zdravými návykmi životného štýlu, môžu hrať úlohu pri znižovaní rizika brušných migrén.

Autor: Simona

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite