UV fotky odhalia poškodenie kože

UV fotky odhalia poškodenie kože

Dnešná moderná dermatológia využíva ultrafialové zobrazovacie technológie na určenie poškodenia kože slnkom. Porovnáva pokožku v normálnom svetle a pod ultrafialovým.

Niekedy je treba vidieť, aby človek uveril
Určite si spomínate, ako vám zakazovali v mladom veku fajčiť, pretože si zničíte pľúca. V skutočnosti ste toto varovanie ignorovali, lebo ste nikdy žiadne „špinavé“ pľúca nevideli.

Až raz, keď ste mali možnosť nazrieť, čo s našim dýchacím orgánom urobil decht (zafarbil ho úplne načierno), účinok bol hlboký. Až tak, že teraz zadržiavate dych, keď prechádzate vedľa človeka s cigaretou.  

Bohužiaľ, nie je to jednoduché nazrieť do našich tiel a skontrolovať stav orgánov, aby sme nastrašení a poučení predchádzali našim slabostiam a zlozvykom. Takisto je aj ťažké vidieť účinky slnečného žiarenia na našej koži. Najmä opálená pokožka môže vyzerať zdanlivo zdravá a jednotne vytónovaná. Po celé roky sa tešíte, aká ste fit, až sa raz dostanete pod ultrafialové fotografie a uvidíte tú škodu.

Vedci študovali predpoklady a známky náchylnosti k rakovine (melanómu). Aj vďaka týmto fotografiám vedia určiť slabšiu a rizikovejšiu pokožku. Medzi základné faktory, ktoré prispievajú k rakovine kože patria pehy, ryšavé vlasy, modré oči alebo veľmi bledá koža. Vždy sa však treba ešte pozrieť na vaše UV fotky.

Voľným okom zničenú kožu neuvidíte tak ľahko
Pod UV lampou naša pokožka často vyzerá ako zombie. Vystúpi na okamih niekoľko desiatok rokov nedbanlivosti. Podobné fotografie majú veľmi emocionálny vplyv na každého človeka, ktorý sa doteraz pod UV lampou nevidel a predpokladal, že má pokožku tváre v poriadku.

Bohužiaľ, poškodenú kožu nemajú iba dospelí, ale aj deti. UV fotografie vedia odhaliť poškodenie kože u detí už vo veku 2 rokov. Aj vďaka tomu môžu robiť rodičia väčšiu a účinnejšiu prevenciu. Tento dermatologický test nie je vôbec finančne náročný, vykonávajú ho takmer vo všetkých dermatologických klinikách či kozmetických salónoch.

Autor: Mica

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite