Utíšte bolesť hlavy aj bez liekov

Utíšte bolesť hlavy aj bez liekov

Užívate lieky proti bolesti hlavy ale vaše trápenie nemá konca? Vo svojej lekárničke máte nespočetné množstvo podobných medikamentov, ktoré si dávate v rôznom poradí a v rozdielnych intervaloch dňa? Ako dlho beriete tieto tabletky? Rozmýšľali ste už nad tým, prečo zbytočne čakáte na ich účinok?

Väčšina ľudí trpiacich bolesťami hlavy má tendenciu zvyšovať dávky liekov v prípade, keď bolesti neustupujú. Ak ste sa spoznali a správate sa podobne, dávajte si veľký pozor, pretože prílišnou snahou sa môžete zamotať do bludného kruhu a vyvolať pravý opak toho, čo ste chceli dosiahnuť.

Lieky svojím zložením nie sú nebezpečné, ale rozhodujúce je ako často sa užívajú. A práve preto je veľmi pravdepodobné, že namiesto útlmu bolestí vyvoláte niekoľkokrát intenzívnejšiu bolesť. Lieky proti bolestiam by ste nemali brať dlhšie ako 10 dní v mesiaci, a nie dlhšie ako tri dni za sebou. Ak máte častejšie bolesti, mali by ste vyhľadať lekára.

Ako vybabrať s bolesťou hlavy?
Mnohí ľudia v snahe vyhnúť sa návšteve lekára a konzumácii tabliet sa spoliehajú na rôzne prírodné spôsoby liečby a prevencie: čínske masti, éterické oleje, mentolové a eukalyptové balzamy, bylinné výťažky z ginka alebo upokojujúce čajové zmesi.

Správny odpočinok a pokoj v duši
Mnohé ženy sú schopné sa z  bolesti hlavy vyspať. V niektorých prípadoch pomáha aj spánok počas dna. Doprajte si trocha oddychu a vydýchnite si. Spite v prirodzenej, čo najpohodlnejšej polohe. Nezabúdajte, že spánok v neprirodzenej polohe alebo na bruchu môže privodiť napätie krčných svalov, a tým aj bolesti. Pri bolestiach hlavy sa však každopádne uchýľte na pokojné miesto. Pokoj a ticho väčšinou dokážu zázraky.

Kdekoľvek sa nachádzate, doma či v práci dbajte o správne držanie tela. Nehrbte sa a seďte rovno. Aj tu platí rovnaká zásada ako pri spánku. Keď vás bolí hlava, zbytočne ju neskláňajte ani neotáčajte. Snažte sa pritom dýchať zhlboka. Lekári odporúčajú aj relaxačné dýchacie cvičenia. Sledujte sa ako dýchate, správne to roníte vtedy, ak sa vaša bránica zdvíha vyššie ako hrudník.

Masáž
Úľavu vám môže priniesť aj masáž bolestivých miest alebo akupresúra, teda tlak na určité časti tela. Bolesti hlavy zmiernite, ak silno stlačíte miesto medzi ukazovákom a palcom na ruke, alebo ak oboma palcami stlačíte kostné časti chrbta, ktoré sa dajú nahmatať na krku. Pomasírujte vonkajšie strany lýtok tesne nad členkami alebo v oblasti Achillovej šľachy.

Proti bolesti hlavy pomáhajú aj studené obklady na čelo alebo na krk. Niekedy zasa úľavu prináša pravý opak: horúca sprcha. Nepoužívajte veľa voňavky. Výrazné voňavé látky môžu zosilňovať, ba niekedy aj vyvolať silný záchvat bolesti či migrény.

Noste pásku na čele
Tesné obviazanie hlavy, overená metóda našich babičiek, potláča bolesť vďaka tomu, že sa zastavuje prílev krvi do pokožky hlavy. Zmierni sa tak pulzovanie v spánkoch, typické pre migrénu.

Chráňte si oči
Ak trpíte častými bolesťami mali by ste sa vyhýbať silnému svetlu. Páliace slnko, žiarivky a dokonca aj televízna obrazovka, či obrazovka počítača môžu spôsobiť slzenie, únavu očí a nakoniec bolesť hlavy. Dobrou pomôckou sú slnečné okuliare. Ak pracujete na počítači, robte si často krátke prestávky alebo používajte okuliare s tmavšími sklami.

Spomaľte tempo a dbajte o svoj životný štýl
V prvom rade nepite veľa kávy. Bolesť hlavy môže vyvolať aj väčšie množstvo kofeínu a preto by vám denne mali stačiť dve šálky kávy. Ďalej obmedzte alkohol  a dávajte si pozor najmä na miešané koktaily. Jeden pohárik vám určite neuškodí, ale ďalší si už radšej nedávajte. Prestaňte fajčiť alebo sa aspoň posnažte obmedziť tento zlozvyk, najmä pri šoférovaní. Počas jazdy sa totiž hladina oxidu uhoľnatého v krvi zdvojnásobí, čo môže obmedziť prietok krvi v mozgu. Vedeli ste, že aj vaše obľúbené žuvačky môžu spôsobiť bolesť hlavy? Na chvíľku na nich určite zabudnite. Pri žuvaní žuvačiek tŕpnu oslabené čeľustné svaly, čo následne vyvoláva bolesť hlavy.

Stravou proti bolesti
Uvedomte si, čo jete a pokúste sa zistiť, aké potraviny vám škodia. Ak ich následne vylúčite zo stravy bolesti by mali pominúť. U mnohých ľudí vyvoláva migrénu príliš veľa soli. Takže v prvom rade soľte primerane a snažte sa jesť pravidelne. Ak dlhší čas nejete, organizmus nemá dostatok glukózy, v dôsledku čoho sa stiahnu mozgové cievy, ktoré sa pri ďalšom jedle potom rýchlo rozšíria a môžu vyvolať bolesť hlavy.

Nejedzte hotdogy. Párky, podobne ako všetky druhy mletého mäsa, obsahujú konzervačné látky rozširujúce cievy, čo následne môže viesť k bolestiam hlavy. Riskujete aj keď ste milovníčkou čínskou kuchyne, pretože dôležitým prvkom týchto jedál je glutamán sodný. Organizmus ťažko, v niektorých prípadoch vôbec nie je schopný ho absorbovať, preto po jeho konzumácii sa môže prejaviť pulzujúca bolesť hlavy. Podobné ťažkosti môžu vyvolať aj výrobky, obsahujúce tyramín. Preto obmedzte konzumáciu čokolády, syrov a orechov.

Ak sa chystáte na výlet do hôr
Vysoko položené miesta môžu spôsobovať bolesť hlavy, takže si do tašky nezabudnite pribaliť vitamín C a kyselinu acetylsalicylovú. Pred odchodom do hôr aj na horách užívajte 300 až 500 mg vitamínu C denne.

Náš tip: Precvičte si mimické svalstvo. Tvárte sa! Robte rôzne úškľabky. Pri prvých príznakoch bolestí hlavy môžete skúsiť „špeciálne“ cvičenie: zodvihnite najprv obe obočia a potom každé osobitne. Prižmúrte najskôr obe oči a potom každé zvlášť. Hrôzostrašne sa zamračte. Zoširoka zívnite. Pohnite dolnou čeľusťou zo strany na stranu. Pokrčte nos a pokračuje improvizačne v ďalších „ksichtoch“ bez návodu.

Autor: Mia

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite