Unavená na smrť? CFS postihuje najmä ženy

Unavená na smrť? CFS postihuje najmä ženy

Ak máte pocit hlbokého a trvalého vyčerpania, skúste to najprv s bylinkami. Chronická únava prenasleduje milióny ľudí na celom svete. Nezvládajú denné úlohy, majú poruchy spánku, nedokážu sa sústrediť, mnohí trpia skrytou depresiou, niekedy aj bolesťami svalov. Neraz sa k tomu pridá aj zvýšená teplota, bolesti svalov a kĺbov, hlavy a krku.

Ak trvalá alebo opakujúca sa únava trvá aspoň pol roka a nezmierni sa ani po výdatnom spánku či odpočinku, môže ísť o chronický únavový syndróm – CFS. O jeho príčinách sa stále vedú diskusie, lekári sa nezhodujú ani v tom, či ide o špecifické ochorenie, alebo len o mix navzájom nesúvisiacich príznakov.

Rôzne príčiny
Určitú úlohu môže zohrávať oslabená imunita. Až 65 percent ľudí postihnutých CFS tvoria alergici a ľudia s autoimunitným ochorením, pri ktorom imunitný systém napadá zdravé tkanivá vlastného organizmu. Únava pretrváva aj po prekonanej chrípke, mononukleóze či po iných vírusových ochoreniach. Medzi podozrivými je aj dlhodobý stres, poruchy nervovej sústavy a spánku, dokonca aj toxíny zo znečisteného prostredia.

Únavu môže vyvolať i nedostatok živín, ktorý spôsobuje jednostranná a nevyvážená strava. Keďže jednotlivé príznaky môžu signalizovať rôzne skryté ochorenia, nedoliečené infekcie či vedľajšie účinky liekov, lekár musí najprv vylúčiť iné príčiny chronickej únavy. CFS postihuje najmä ženy, ale čoraz častejšie aj mužov stredného veku v riadiacich funkciách, preto sa mu hovorí aj manažérska choroba.

Opatrne! Nezničte si obličky týmto ovocím

Čo pomáha?
Echinacea
– prírodné antibiotikum, ničí pôvodcov infekcií a posilňuje imunitu.
Horčík – uvoľňuje napätie, upokojuje, zlepšuje pamäť a myslenie.
Karotenoidy – antioxidanty, ktoré zneškodňujú voľné radikály. Najsilnejšie sú alfa- a betakarotén, luteín, lykopén a zeaxantín.
Kozinec – má antioxidačné účinky, chráni organizmus pri záťaži a stimuluje obranné mechanizmy. Ľubovník – prírodné sedatívum, pomáha zmierňovať psychické napätie, depresie, úzkosť i rôzne nervové problémy.
Sibírsky ženšen – podporuje vylučovanie hormónov, ktoré neutralizujú stres. Nesmie sa užívať pri vysokom tlaku!
Tabebuia (lapačo) – silný antioxidant, chráni telo pred toxínmi, posilňuje imunitu a zmierňuje bolesť. Nesmie sa užívať v tehotenstve a počas dojčenia.
Vitamín C – dôležitý a silný antioxidant, vitamín naozaj na všetko.

Minerál zdravia a krásy na klipkajúce oči

Autor: Jana Brožíková/BŽ

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite