Tradičný vianočný stôl: Ako má vyzerať?

Tradičný vianočný stôl: Ako má vyzerať?
Celý Štedrý deň sa musíš postiť, aby si videl zlaté prasiatko, vraví sa dnes. V pätnástom storočí však mamičky deťom sľubovali, že pokiaľ posvätný pôst porušia, príde pani Perchta a rozpára im brucho dreveným nožom.

Štedrovečerná večera vždy začínala modlitbou a prosbou o Božiu priazeň a požehnanie. Modlitba končila zvláštnym prianím, aby sa na ďalšie Vianoce zase celá rodina zišla v šťastí a zdraví.

Hlavne nevstávať od stola
Hneď ako vyjde prvá večerná hviezda, môže sa rodina usadiť k pripravenému stolu. Počet ľudí by mal byť párny, pokiaľ nie je, je potrebné prestrieť ešte jedno miesto, niekedy sa vraví, že pre pocestného.

Pod štedrovečerným stolom majú ležať dve prekrížené sekery chránia pred chorobami a úrazmi, na stole cesnak ako obrana proti zlým silám. Pod každý tanier príde trošku obilia, ktoré zaistí dostatok jedla. Uprostred stola je dožinkový veniec, do ktorého sa ukladá misa s jedlom.

Gazdinka musí mať všetky misy po ruke, pretože od štedrovečerného stola nesmie po celú večeru nikto vstávať. To by sa rodina na budúce Vianoce nezišla.

Kuba, hubovník a muzika
Podľa tradície sa má pripravovať deväť chodov a mali by obsahovať všetky plodiny, ktoré sa počas roka urodili. Skromná vidiecka večera začínala napríklad krajcom chleba s cesnakom, nasledovala hustá polievka (hrachová, šošovicová), jedla z húb známy čierny kuba alebo hubovník, hustá kaša na znamenie hojnosti a na záver rôzne namáčané a varené sušené ovocie, zvané muzika.

Ryba bola na jedálničku skôr krajovou zvláštnosťou, k naozaj masívnemu rozšíreniu tradičného kapra došlo až v priebehu dvadsiateho storočia. Rovnako tak zemiakový šalát by ste na stole našich predkov hľadali márne. Zato vianočka bola zlatým klincom hostiny. Často to totiž bolo jediné kysnuté biele pečivo, ktoré si za celý rok chudobnejší ľudia mohli dovoliť.

A neupratovať!
Až rodina skončí so štedrovečernou hostinou, nech gazdinke ani nenapadne začať umývať riad! Na stole musí zostať všetko tak, ako stolovníci dojedli. Prestreté taniere a zvyšky na nich sú tu pre duše zomrelých, ktoré v túto výnimočnú svätú noc prestupujú do nášho sveta a po hostine živých prichádzajú aj oni na svoju tajomnú hostinu.

Neprehliadnuteľné vianočné tipy a triky z redakcie:

Urobte radosť svojim blízkym úplne
zadarmo. Pošlite im vianočnú pohľadnicu.
Bohatý výber nájdete TU.

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Vianočný manuál"

Poradňa

Neprehliadnite