Toto urýchľuje vaše starnutie

Toto urýchľuje vaše starnutie
Túžba po večnej mladosti je veľmi silná a je zakorenená snáď v každom človeku. Žiadny elixír večnej mladosti však zatiaľ nikto nevynašiel, a tak sa musíme zmieriť s tým, že aj my raz zostarneme. No aby sme nezostarli zbytočne priskoro, je dobré sa vyhýbať veciam, ktoré proces starnutia urýchľujú. Možno aj vy robíte tieto chyby, ktoré z vás môžu urobiť „starenku“ o niečo skôr.

Fajčenie
Ak fajčíte, iste ste si vedomá rôznych zdravotných rizík, ktoré tento zlozvyk so sebou prináša. Jedným z nepríjemných faktov o cigaretách je aj to, že urýchľujú starnutie organizmu. Látky z cigariet majú negatívny vplyv na eleasticitu pokožky, čím dochádza k skoršiemu nástupu vrások. Ďalší dôvod, prečo s fajčením prestať.

Nedostatok spánku
Spánok je významným faktorom ovplyvňujúcim naše fyzické i duševné zdravie. Žiaľ, mnoho dnešných ľudí sa o spánok ukracuje a tým si škodia. Okrem iného je nedostatok spánku jednou z príčin rýchlejšieho starnutia. Ľudia, ktorí spia málo, mávajú častejšie problémy s priberaním a nedostatok odpočinku sa prejavuje aj na vzhľade pokožky, ktorá podlieha vráskaveniu skôr ako u ľudí, ktorí spia dosť. Odborníci odporúčajú 7-8 hodín spánku denne ako optimálne množstvo pre udržanie zdravia.

Hrbenie sa

Ak sedíte denne niekoľko hodín zhrbená napríklad  pri počítači, vaša chrbtica sa môže časom sformovať do nepekného hrbu. To vám, samozrejme, na kráse a mladistvom vzhľade nepridá. Nehovoriac o rôznych zdravotných ťažkostiach, ktoré z krivej chrbtice vyplývajú. Myslite preto na svoju chrbticu, je oporou celého vášho tela.

Prekurovanie
Vedeli ste, že ak máte doma príliš teplo a nízku vlhkosť vzduchu, vaša pokožka sa nadmerne vysušuje a tým pádom má sklon k rýchlejšiemu starnutiu? Snažte sa preto kontrolovať vlhkosť vo vašej domácnosti a udržiavať ju v primeraných hodnotách, často vetrajte a neprekurujte zbytočne. Aj tým môžete prispieť k udržaniu dlhšie mladistvého vzhľadu.

Stres
Stres má celý rad negatívnych účinkov na naše zdravie. Je dokázané, že veľmi stresovaní ľudia vyzerajú na prvý pohľad o niekoľko rokov staršie, než je ich skutočný vek. Nadmerné napätie a stres sa odrážajú okrem iného aj na pleti – tá býva mdlá, ovisnutá, typické sú aj kruhy pod očami (zvyčajne aj v súvislosti s nedostatkom spánku) a vrásky.

V neposlednom rade je stres jednou z príčin šedivenia a nadmerného vypadávania vlasov.
Stres prispieva k rýchlejšiemu starnutiu aj nepriamo – keď je človek vystavený nadmernému stresu, často sa zle stravuje, pije veľa kofeínu v podobe kávy či energetických nápojov, málo spí, mračí sa, fajčiari fajčia ešte viac a aj prípadné pitie alkoholu robí svoje. Oplatí sa preto naučiť sa zvládať stres a odbúravať ho. Vhodné je pravidelné cvičenie, správna životospráva, pozitívne myslenie a relaxácia.

Napriek tomu, že sa naozaj zatiaľ nedá kúpiť mladosť v nejakej tube či fľaštičke, môžeme veľa urobiť tým, že sa budeme snažiť vyhýbať chybám urýchľujúcim naše starnutie. Zmena zabehaných zvykov a odbúranie rôznych zlozvykov nebýva ľahká, no z dlhodobého hľadiska sa vďaka tomu budete dlhšie tešiť z mladistvého vzhľadu i pocitu.

Autor: Mária
Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite