Toto nerobte a budete (s ním) šťastná

Toto nerobte a budete (s ním) šťastná

Najväčší omyl je, keď si človek myslí, že šťastie je cieľová destinácia, ktorú túži dosiahnuť a pocíti ho iba vtedy, ak k nej dorazí. Šťastie totiž spočíva v kúzle okamihu, je cestou, ktorou človek v živote kráča. Nedá sa nájsť a stále byť len šťastný.

Neporovnávajte sa s inými
Človek robí chybu, ak svoje šťastie odvádza od porovnávania sa s ostatnými ľuďmi. Myslíme si, že šťastní budeme len vtedy, ak budeme mať minimálne to isté čo sused alebo kolega. Ak má sused nové auto, nesmieme zaostávať. Ak si kolega kúpi chatu, okamžite sa po chate pozeráme aj my.

Ak má kamarátka nové šaty, ihneď utekáme do butiku. Pritom nás môžu robiť šťastnými úplne iné veci a zážitky ako všetkých naokolo. Preto sa nepozerajte po iných, ale počúvajte svoje vnútro, ktoré vám prezradí, po čom túži. Porovnávanie sa s ostatnými vedie iba k úzkostiam, depresii a závisti.

Nechcite byť šťastná 7 dní v týždni
Rovnako ako nie stále iba jasné počasie, tak nemôžeme očakávať, že budeme non-stop šťastní. Je úplne prirodzené, že sa striedajú lepšie a horšie dni, veselšia a smutnejšia nálada. Psychológovia vravia, že čím viac tlačíme na pílu a za každú cenu si stanovujeme ciele, ktoré by mali viesť k šťastiu, tým menej ho pociťujeme. Kŕčovitá snaha po šťastí 24 hodín denne vedie iba k únave, sklamaniu a zbytočnej rezignácii. Pokiaľ chcete byť naozaj šťastní, buďte sami sebou a autentickí.

Nehľadajte šťastie iba v bombastických udalostiach
Ak si myslíte, že šťastnými vás urobí až výhra v lotérii, dedičstvo, kúpa domu či auta alebo svadba s milionárom, ani neviete ako sa mýlite. Šťastie sa neskladá z bombastických udalostí, ale z drobných každodenných radostí. Ak ste „mrzút“, konfliktný typ a nie ste schopný sa tešiť z maličkostí, tento životný princíp si prenesiete aj do nového domu či auta. Sústreďte sa na reálne veci, ktoré vás sprevádzajú každý deň a tešte sa, že máte šťastie ich zažívať.

Nezahadzujte to, čo máte
Človek je už raz taký. Neváži si, čo dosiahol, čo má, ale chce stále viac. Myslí si, že ak dosiahne viac, bude šťastnejší. Neuvedomujeme si, že šťastie tkvie práve v tom, čo máme, čo sme dosiahli. Nevážime si dosiahnuté, ale vždy búšime na bránu hypotetického.

Máte vzťah s pansexuálom? Takto dopadnete

Neleňošte
Možno sa vám to bude zdať zvláštne, ale vedci prišli k jednoznačnému záveru, že fyzická aktivita naozaj vedie k pocitom šťastia. Každého z nás teší iný typ pohybu, preto neexistuje jasný návod, čo robiť, aby sme boli šťastní. Pre niekoho to môže byť prechádzka, pre iného športová aktivita, pre ďalšieho rúbanie dreva, tanec alebo sex. Podstatné je vyjsť z ulity ničnerobenia a pasívneho čakania na šťastie.

Neuviaznite v minulosti a nestraťte sa v budúcnosti
Čo bolo už nezmeníme a čo bude ešte nie je, preto našou jedinou istotou je prítomnosť. Tu a teraz. Najšťastnejší sú tí, ktorí sa dokážu sústrediť na prítomný okamih a vedia si vychutnávať jeho ovocie.

Žiť daným okamihom znamená, že keď idete z práce domov, uvedomujete si, že svieti slniečko, v záhrade si všimnete prvé snežienky, z otvoreného okna počujete príjemnú hudbu, okoloidúca žena po sebe zanechá krásnu vôňu, oproti vám ide pán so psom, pri ktorom sa pristavíte. Ruku na srdce, koľkí z nás celou cestou domov myslia stále na prácu, na konflikt so šéfom alebo na to, čo bude zajtra?

Píšu vám muži SMS-ky? Robia v nich tieto 3 chyby

Autor: Radomír

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa

Neprehliadnite