Tipy na cestovanie s deťmi

Tipy na cestovanie s deťmi

Idete za pár dní s deťmi na dovolenku a už teraz z toho máte žalúdočné vredy? V prvom rade nezabudnite na hračky, knižky a dvd s rozprávkami či pesničkami.

Deti ocenia aj nejakú novú hračku. So staršími deťmi sa môžete hrať rôzne kvízy, hádanky. Dieťa má byť počas cesty oblečené a obuté pohodlne a vzdušne. Vhodné je pribaliť mu aj vankúšik a deku.

Pred cestou by deti nemali byť hladné, ani prejedené. Počas jazdy by mali jesť niečo ľahšie - ovocie, keksy, ale najmä piť veľa tekutín (nesladených).

Doprava
Cestu autom si môžete manažovať sami podľa potrieb dieťaťa. Počas cesty si naplánujte časté prestávky, minimálne každé dve hodiny. Myslite aj na bezpečnosť, detská autosedačka musí byť bezpečne a pevne nainštalovaná, na okná nalepte tienidlá. Skúsení vodiči môžu cestovať v noci.

Chce to však poriadne oddýchnutého šoféra. Autobus je nevhodný pre deti mladšie ako tri roky, pokiaľ cesta trvá viac ako dve hodiny. Ak sa preň rozhodnete, tak pre cestu v noci s dvomi sedadlami pre dieťa. Trvajte na miestenkách, aby ste sedeli spolu. Vlak je vhodný dopravný prostriedok pre malé dieťa.

Je v ňom možnosť voľného pohybu. A napríklad cesta cez niekoľko vagónov do jedálenského vozňa môže byť malým dobrodružstvom. Cesta loďou je určite veľký zážitok pre deti od dvoch rokov. Takúto formu dopravy však zvážte, ak má dieťa citlivý žalúdok.

Ak chcete letieť, cestujte so spoločnosťou, ktorá má zľavy pre deti, ponúka detské menu, miesto na výmenu plienok. Väčšina spoločností ponúka deťom do dvoch rokov bezplatný let.

Vzduch v lietadle však spôsobuje dehydratáciu. Dieťa musí počas celého letu veľa piť. Pri vzlete alebo pristávaní sa vyhnete nepríjemnému tlaku v ušiach žuvaním alebo prehĺtaním.

Dojčaťu vtedy ponúknite mlieko, staršiemu dieťaťu nápoj alebo žuvačku. Klimatizované autá dehydratujú organizmus, preto treba veľa piť. Pozor aj na teplotný rozdiel.

Ten by medzi vnútornou a vonkajšou teplotou nemal presiahnuť 5 až 7 stupňov Celzia. Teplotný šok by vám mohol znepríjemniť dovolenku, môžete veľmi rýchlo prechladnúť. Dieťa nikdy nenechávajte v aute samé ani na pár minút. Počas horúceho dňa teploty vo vnútri zaparkovaného vozidla môžu vystúpiť až o 30-40 stupňov viac ako sú teploty vonku!

Ak trpí kinetózou...
V lekárňach sú dostupné viaceré lieky proti nevoľnosti pri cestovaní. Vždy sa poraďte s lekárom, niektoré prípravky nie sú vhodné pre najmenšie deti. Ak vášmu dieťaťu býva zle v aute, cestujte radšej v noci. Počas spánku telo reaguje pokojnejšie aj na vonkajšie podnety. Vhodné sú žuvačky alebo cukríky (pre staršie deti), mätový alebo zázvorový čaj.

Autor: Benita

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Špunti"

Poradňa

Neprehliadnite