Tipy, kedy máte zákaz sa opaľovať

Tipy, kedy máte zákaz sa opaľovať
Rakovina kože je najčastejšou formou rakoviny na svete a každý rok stúpa počet nových prípadov. Najväčším rizikom je malígny melanóm, ktorý pripravuje o život desaťtisíce ľudí každý rok.

Na rozdiel od väčšiny ochorení, malígny melanóm je častejšia forma rakoviny u žien ako u mužov. Za posledných dvadsaťpäť rokov, sa výskyt malígneho melanómu zvýšil viac ako iné formy rakoviny. Má veľa spoločného s narastajúcim vekom, ale melanóm je neúmerne vysoký aj u mladších ľudí. Takmer tretina všetkých prípadov melanómu sa vyskytuje u ľudí pod 50 rokov.

Relatívne malé zmeny spôsobu, akým sa ľudia správajú na slnku môže viesť k značnému zníženiu osobného rizika. Je treba si chrániť pokožku pred slnečným žiarením, nosiť ochranný odev, používať opaľovacie krémy s vhodným ochranným slnečným faktorom, nosiť klobúky a vyhnúť sa slnko v určitých hodinách.

Štúdie ukazujú, že väčšina ľudí si je vedomá rizík spojených s vystavením sa slnku, ale potrebuje neustále nové výzvy, aby prijali potrebné opatrenia na vlastnú ochranu. Preto stúpa aj počet vzdelávacích programov zameraných na zníženie času vystavenia sa ultrafialovému žiareniu a zlepšenia znalostí ľudí a ich postoja k ochranne pred slnkom a zodpovednejšiemu správaniu.

Tu je návod, ako si dávať pozor na slniečku
Používajte ochranný odev, ak máte citlivú pokožku noste košele s dlhým rukávom, dlhé nohavice, slnečné okuliare. Nebojte sa, že by ste zomreli od tepla. Novšie materiály sú ľahké, pohodlné, a nevyzerajú ako skafander.

Používajte široké spektrum, vodeodolných ochranných krémov s ochranným slnečným faktorom (SPF) najmenej 30 na každú vystavenú časť kože. Široké spektrum poskytuje ochranu pred ultrafialovými UVA a UVB lúčmi.

Vyhľadávajte tieň vždy, keď je to možné. Slnečné lúče sú najsilnejšie medzi 10 až 15hod. Pokiaľ váš tieň je kratší ako vy, ste v nebezpečenstve. Chráňte rovnako aj deti.

Zvýšte opatrnosť v blízkosti vody, snehu, piesku a betónu. Tieto materiály odrážajú škodlivé lúče slnka, ktoré môžu zvýšiť vaše šance na spálenie. Nebojte sa, že takýmto spôsobom nezískate dostatok vitamín D. Bezpečne sa do vášho tela môže dostať cez zdravú výživu.

Chodievajte každý rok na preventívne dermatologické vyšetrenie. Aj skôr, ak si všimnete, že sa vám niečo na pokožke mení, rastie alebo krváca. Väčšina kožných nádorov je liečiteľných, keď sa odhalia skoro.

Autor: Elie
Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite