Pri tejto chorobe sa nepozerajte do zrkadla!

Pri tejto chorobe sa nepozerajte do zrkadla!

Mávate bolesti brucha a zvaľujete ich na žlčník? Môže v tom mať prsty úplne iná príčina. Tetánia je bolestivé a kŕčovité napätie svalov ovládaných vôľou. Častejšie však postihuje hladké svalstvo, ktoré sa stará o správnu funkciu zažívacích orgánov, žlčových ciest ale aj ciev, čo má zase vplyv na tlak krvi. Toto ochorenie si často môžete zameniť s príznakmi infarktu, pľúcnej embólie či zápalu podžalúdkovej žľazy.

Mravčenie v prstoch
Na svedomí ju môžu mať vrodené choroby, ktoré upravujú metabolizmus vápnika, draslíka, sodíka i fosforu. Často sprevádza vážne choroby obličiek a prištítnych teliesok. Vyvolať ju môže nedostatočný príjem vápnika, jeho úbytok pri zlom trávení, ale aj liečba vitamínom D. Vtedy sa totiž vápnik ukladá do kostí a na určitý čas ho nemáte v krvi potrebné množstvo.

Typickým príznakom tetánie je takzvaná pôrodnícka ruka – prsty máte kŕčovito natiahnuté k sebe, ale nie ohnuté. Viditeľná môže byť aj v tvári, kvôli kŕčom mimických svalov sa zmení váš výraz. Možno je vám dobre známe aj mravčenie okolo úst či v končatinách. Aj v stenách ciev sú hladké svaly, ktoré upravujú tlak krvi, aby sa vám kvôli pôsobeniu gravitácie neodkrvil mozog. Tetánia ich stiahne a tlak môže nebezpečne vyskočiť hore.

Takto si vás nájdu kamienky v ľadvinách: A neurobíte s tým nič!

Máte dobrý sex?
Oveľa častejšia je však forma takzvanej hyperventilačnej tetánie. Všimli ste si, že niektorí ľudia v stresových situáciách dýchajú do papierového vrecka? Stres totiž zvyšuje frekvenciu dychu, z krvi sa stratí kysličník uhličitý, to negatívne ovplyvní stav vápnika v krvi a u niektorých ľudí vyvolá tetániu. Vydychovanie a vdychovanie do vrecúška vráti organizmus do normálu a príznaky sa stratia. Podľa odborníkov býva za túto formu často zodpovedný stres v partnerskom vzťahu vyvolaný sexuálnym napätím a konfliktmi.

Prefíkaná choroba
Skúsený lekár vie už podľa opisu vašich problémov povedať, či máte do činenia s hyperventilačnou tetániou, alebo nie. Podobné príznaky totiž vyvoláva aj panická porucha. Inak je diagnostika ochorenia dosť zložitá. Čakajú vás klinické vyšetrenia, dôkladný rozbor krvi a pravdepodobne aj röntgen, CT či magnetická rezonancia. Tetánia však patrí k prefíkaným chorobám.

Výsledky vyšetrení možno ukážu len nepatrné odchýlky, ktoré sú ešte v norme, ich celkový účinok sa však spája a spôsobuje ťažkosti. Je za vašou tetániou iná choroba? Treba ju začať liečiť, inak sa kŕčov nezbavíte. Na samotný záchvat však zaberá injekcia magnézia, vápnika, užitie sedatív ale aj psychická podpora.

Vážne choroby, ktoré na vás prezradia obyčajné vrásky

Tetanus vs tetánia
Napadlo vám, čo má s tetániou spoločné injekcia „protitetanovka“? Nič, len podobný názov. Aj pri tetane vznikajú podobné kŕče, tie má však na svedomí baktéria, ktorá žije v prostredí bez kyslíka a v črevách koní. Nebezpečné sú hlavne hlboké rany, infekcia môže byť smrteľná. Preto by ste nemali zabúdať na pravidelné očkovanie proti tetanu - raz za desať rokov.

Autor: Alena Jurisová

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite