Takto v telefóne zistíte, že vám klame

Takto v telefóne zistíte, že vám klame

Netvárte sa, že je vám lož neznáma. Drobných klamstiev sa dopúšťame často. Klameme, aby sme neurazili, vtedy ide o tzv. milosrdnú lož. 

Pravdu nechce nik počuť
Nehovoríme pravdu z opatrnosti pred odhalením krutej reality, ktorá je vždy horšia ako fikcia. Britská štúdia ukázala, že človek zaklame v priemere štyrikrát denne a najčastejšie do telefónu.

Klameme všetkým okolo
Vymýšľame si rovnako ako muži. Klameme šéfovi, priateľom, rodine, dokonca aj našim deťom. Medzi najpopulárnejšie lži patria výhovorky na mobilný telefón. 

Ako zistíte, že vám klame?
Ide o tzv. všeobecnú slovnú reakciu. Ak človek chce zaklamať, potrebuje si svoju lož premyslieť. To znamená, že mu bude chvíľu trvať, kým príde na vierohodný príbeh. Čiže aj jeho odpoveď nebude rýchla ako blesk, ale môže trvať dlhšie, než začne odpovedať.

Alebo naopak. Vo svojej hystérii z prezradenia, môže človek odpovedať ešte skôr, než dokončíte svoju otázku. Tým, že je na druhej strane telefónu a nevidíte jeho reakcie, môže sa vyhovoriť na zlý signál, aby mal opäť čas si niečo vymyslieť a položí.

Alebo bude neprirodzene dlho potichu, lebo nenájde žiadnu dostatočne dobrú myšlienku na klamstvo. Klamári sa zvyknú aj v telefóne až príliš ospravedlňovať, alebo sú prehnane zdvorilí. Človeka na druhej strane linky útrpne upokojujú, že sa nič nedeje a všetko je v najlepšom poriadku.

„Zavolám ti“
Takto nejako začína už prvé klamstvo. Ak vám niekto povie, že vám zavolá, taktne chce naznačiť, že by hovor už rád ukončil a nenechá situáciu na vás, ale zdvorilostný dialóg ukončí sám s tým, že bude na ňom či sa ozve alebo nie. Vy mu nemáte volať.

„Som na ceste“ je ďalšie z tisícich klamstiev. Rovnako ako lži o tom, aká bola veľká zápcha a hluk, že muž nepočul, že voláte alebo, že nedostal vašu smsku. Vyhovárame sa aj na slabú baterku, ktorá v mobile už-už ide skončiť a preruší náš hovor.

Nevyhnete sa ani vy lži
Ak sa necítite s volajúcim ani vy dobre, máme pre vás istú radu, ako sa človeka na druhej strane linky zbaviť. Povedzte mu, že máte ďalší hovor a zaveste. Ak sa dlhšie neozvete, vyhovorte sa, že ste si neuložili číslo alebo si ho zle zapísali. 

Autor: Klára

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa

Neprehliadnite