Takto si vás nájdu kamienky v ľadvinách: A neurobíte s tým nič!

Takto si vás nájdu kamienky v ľadvinách: A neurobíte s tým nič!

Stále viac ženám sú diagnostikované obličkové kamene. Vedci možno našli vysvetlenie tohto zvýšeného rastu ochorenia nášho dôležitého filtračného systému. Môže za ním stáť obezita. Obezita je údajne hlavným rizikovým faktorom pre rozvoj obličkových kameňov.

Bohužiaľ, v porovnaní s mužmi sú na tom ženy horšie a obličkové kamene si ich doslova vedia nájsť. U obéznych žien je preto ich častejší výskyt, ako u obéznych mužov. Urológovia identifikovali len v Európe nárast o 300 prípadov na 100.000 obyvateľov. Z postihnutých osôb je však len 12 percent hospitalizovaných.

Posledných desať rokov sa spôsob, akým urológovia riešili prípady pacientov s obličkovými kameňmi dramaticky zmenil. Dnes má lekár a urológ prístup k lepším diagnostických nástrojom, ktoré umožňujú aj presnejšie diagnózy. Používa sa CT vyšetrenie, ktorý je rýchlym testom a umožňuje okamžitú diagnostiku a je k dispozícii na každom oddelení urgentného príjmu.

Viac žiarenia

Zvýšené využívanie CT snímok pri diagnostike obličkových kameňov môže byť jedným z dôvodov, prečo sa aj zvýšili poplatky z pohotovostných oddelení. Pred pätnástimi rokmi, by sa na CT dostalo ta 5 percent pacientov. Dnes 70 percent pacientov, ktorí navštívia pohotovosť majú okamžite komplexnú kontrolu. Aj keď drahú.

Niektorým pacientom stačia lieky a sú sledovaní len ambulantne. Tí, ktorí sú prijatí do nemocnice kvôli obličkovým kameňom sú často liečení aj na infekciu krvi, ktorá môže nastať, keď kameň zablokuje priechody.

Autor: Lea

Zena

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa

Neprehliadnite